banner864

''Ermeni meselesi yüzünden İsviçre G20 dışında kalabilir'' 05 Ocak 2015, 18:22

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek'in AİHM Büyük Daire'deki duruşması öncesinde, İsviçre’den endişe sesleri yükselmeye başlandı. Ülkenin en önemli gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung (Noye Zürşer Zaytung), Ermeni meselesi yüzünden İsviçre'nin G-20 toplantısı dışında kalabileceğini yazdı.
28 Ocak'ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire'de görülecek Doğu Perinçek'in davası İsviçre-Türkiye ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Soruya İsviçre'nin yüksek tirajlı gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung (Noye Zürşer Zaytung) endişe doldu ifadelerle yanıt verdi. 

Gazete, Ermeni meselesi yüzünden İsviçre'nin dönem başkanlığı Türkiye'nin elinde olan G20 dışında kalabileceğini yazdı. 

İsviçre, dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin oluşturduğu G20'ye üye değil. Toplantıya katılması için dönem başkanı olan ülkenin daveti gerekiyor.

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük'ün açıklamalarına da yer verilen haberde, G20'ye İsviçre'nin katılımıyla ilgili Türkiye'den hâlâ bir yanıt gelmedi. 

2013'te stratejik ortaklığa yükselen İsviçre-Türkiye ilişkilerini etkileyen iki sorun var. Birincisi, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in AİHM'de İsviçre'yi mahkum ettirdiği "soykırım yoktur" demeyi suç sayan yasa maddesi. Gazeteye göre, Ankara Perinçek'in "Ermeni soykırımı yoktur" dediği için yargılanmasına tepkili.

İkinci sorun ise İsviçre'nin Cenevre belediyesinin sözde soykırım için inşa etmeyi düşündüğü anıt.

Türkiye'nin, G20 zirvesine İsviçre'yi almak için Doğu Perinçek davasını geri çekmelerini istediği ortaya çıkmıştı. Gazeteci Aris Nalcı, bir Ermeni televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığını Perinçek davası için koz olarak kullandığını söylemişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar