Ermenistan ve Azerbaycan'da AİHM yanksı 19 Aralık 2013, 14:55

İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in AİHM zaferi Azerbaycan ve Ermenistan basınında büyük yankı buldu. Azerbaycan'da kararın Ermeni lobisine karşı büyük bir darbe olduğuna vurgu yapıldı. Ermeni basını ve diplomatik çevreleri ise karara ateş püskürdü.
AİHM'nin İsviçre karşısında İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'i haklı bulması, Azeri ve Ermeni basınında büyük yankı buldu.

Azeri Yeniçağ Gazetesi haberi "Doğu Perinçek'ten Ermenilere tarihi darbe" başlığıyla manşetten verdi. Haberde, Perinçek'in Ermeni lobisinin suçlamalarıyla da hapis cezasına çarptırıldığı vurgulandı. Gazetede "Not düşelim ki Doğu Perinçek Ermeni yalanına karşı faaliyetlerinden dolayı, Ermeni lobisinin suçlamalarıyla Türkiye'de hapis yatmaktadır" denildi.

Azeri Ayna.az internet sitesi kararın büyük bir darbe olduğuna dikkat çekti. Haberde, Ermeni lobisinin Fransa'daki çabalarının sürdüğü, ancak bu kararla çabaların bir hükmünün kalmadığı vurgulandı.

Karar, Ermeni tarafında ise öfke uyandırdı. Ermeni Haber Ajansı'nın haberine göre, Fransa Ermeni Davası Grubu AİHM kararının kabul edilemez olduğunu öne sürdü. AİHM'in kararının kınanması gerektiğini belirten Fransa'daki örgütün temsilcileri, İsviçre'nin Paris Büyükelçisi ile görüşme talep etti.

Ermenistan Bilimler Akademisi'nin Direktörlerinden Türkolog Ruben Safrastyan, AİHM'in kararının rezillik olduğunu ve buna tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Ermeni PanARMENİAN.net adlı internet sitesinin haberinde de, "İfade özgürlüğünün arkasına saklanılarak, mağdur Ermeni soyunun onuru zayıflatılıyor" ifadelerine yer verildi.

İsviçre Ermenistan Derneği Başkanı Sarkis Şahinyan kararın sürpriz olduğunu ve hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

hayalet adam :

o zaman bizde onların üzerinden oynayalım nasıl iş bu dünya liderleri barış diyor onlar hala kaf daglarında sanıyorlar bizim hakımızda kimse ahkam ve arkamızdan konuşamaz yarası olan yüzmüze karşı konuşsun /türkün türkten başka dostu yoktur

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar