banner864

Erteleme kararına ilk yorum CHP'den geldi 06 Şubat 2015, 19:27

Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında anlaşmazlığa neden olan şeffaflık paketinde Erdoğan'ın dediği oldu. Mal bildirimi ve imar düzenlemelerini içeren paket seçim sonrasına ertelendi. Paket Erdoğan'ın itiraz ettiği noktarda değişiklik yapılarak yeniden ele alınacak. CHP bu kararı “Davutoğlu meşruiyetini yitiren bir gariptir” sözleriyle değerlendirdi.
 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu sözlerle duyurduğu şeffaflık paketi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan engeline takıldı. Paket Erdoğan'ın itirazının ardından değiştirilmek üzere seçim sonrasına bırakıldı.
Erdoğan 15 Ocak'ta AKP Grup Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerini ağırladığı Ak Saray’daki toplantıda, paketin özellikle mal bildirimi ve imara ilişkin düzenlemelerine itiraz etmişti. Erdoğan bu görüşmede Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında istişare ve danışma mekanizmasının yeterince işletilememesinden yakınmıştı. 

Bu toplantının ardından Erdoğan ile Davutoğlu'nun iki kere başbaşa, toplam 3 görüşme yaptığı öğrenildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Şeffaflık paketi, AKP'nin geçen salı yapılan Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısında Davutoğlu tarafından savunuldu. Ancak toplantıda Erdoğan'ın isteği yönünde “paketi gözden geçirilme” kararı alındı. Düzenleme bu nedenle seçimden sonraya bırakıldı.

Erteleme kararına ilk yorum CHP'den geldi. Grupbaşkanvekili Engin Altay, Davutoğlu için “Vesayet altında garip bir başbakan” ifadesini kullandı.

Kararla ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de konuştu, "Düzenlemede acele edilmemeli" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar