Eski Amerika Savunma Bakanı Hagel'den çarpıcı Türkiye tespiti 29 Haziran 2015, 14:27

Kürt koridoru planı Amerika ve Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarını derinleştiriyor. Buna ilişkin bir tespit de Eski Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel’den geldi. IŞİD ile mücadelede Türkiye ile ABD arsında farklılıklar olduğunu vurgulayan Hagel bu durumun geçici olduğunun mesajını verdi. “Liderler gelir gider” dedi
Amerika’nın Kürt koridoru planıyla PKK'nın Suriye kolu PYD’ye verdiği rol Ankara ile Washington arasındaki çelişkileri daha fazla gündeme getiriyor.

Amerika'nın bir önceki Savunma Bakanı Chuck Hagel, Türkiye ile yaşadıkları ayrılıkların boyutlarını ortaya koyan ifadeler kullandı.

Hürriyet Gazetesi’nden Tolga Tanış'a konuşan Hagel IŞİD ile mücadelede Türkiye ile ABD arasında farklılıklar olduğunu vurguladı. Bu sözlerin hemen ardından söz konusu farklılığın Ankara'daki iktidardan kaynaklandığının mesajını verdi.

Eski ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel: LİDERLER GELİR GİDER
Türkiye’deki İncirlik Üssü bugün NATO için kritik bir üs. Tamam farklılıklarımız var. IŞİD ile mücadelede farklılıklar olmaya devam ediyor. Ama Türkiye bir dost, müttefik. Böyle devam etmesi için elimizden geleni yapmış olmalıyız. Liderler gelir gider.

Hegel ayrıca IŞİD meselisinin uzun bir süre daha devam edeceğini belirterek "bir sonraki ABD başkanının da gündemi bu olacak” dedi. Ankara'nın bulunduğu yerin son derece önemli olduğunu vurgulayan Hagel, “Türkiye daha çok bir geçiş döneminde" ifadesini kullandı.

2002 seçimlerinin ardından Erdoğan’la 3 saat görüştüğünü de hatırlatan Hagel, “Joe Biden ve ben Türkiye’nin bu yeni lideriyle tanışan ilk politikacılarındandık” dedi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Suriye'ye verdiği desteği yineledi. Moskova'da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüşen Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'a desteklerinde değişen hiçbir şey olmadığını vurguladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Adil Aydın :

cinayet tasarımcısı ingiltere, katliam şefi abd, taşeronlar kiralık.

Adil Aydın :

abd, dostluğun devamı için, ortadoğu petrollerini unutmalı ve bölgeye müdahale etmemelidir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar