banner864

Eski Bakan Lütfi Elvan: 3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak 16 Mayıs 2015, 11:52

4G mi 5G mi gelecek derken, dört buçuk G geliyor! Eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, ertelenen 4G ihalesi ile ilgili konuştu. Elvan "4 buçuk G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak" dedi
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 26 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan 4G ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesiyle ilgili, "3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak" dedi.

Elvan, 26 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan 4G ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesini değerlendirdi. Yapılacak ihalenin aslında bir 4G ihalesi olduğunu belirten Elvan, "Basında oldukça yanlış bir algıya neden oldu. Teknoloji serbest ihale, bu tüm teknolojilere açık olan bir ihale, 5G de bu ihalenin kapsamında olan bir husus. Türkiye olarak biz artık 3G'de olduğu gibi daha ileri seviyede, bir anlamda 4.5G ile piyasaya gireceğiz" dedi.

"OPERATÖRLERİN ERTELEME KONUSUNDA TALEPLERİ OLDU"
Özellikle GSM operatörlerinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bu sürenin ertelenmesi konusunda talepleri olduğunu belirten Elvan, "Finansal açıdan ve ihale hazırlıkları açısından Bakanlığımız bunları değerlendirdi. Operatörlerimizin görüşleri doğrultusunda 3 ay süreyle bir erteleme söz konusu oldu" diye konuştu.

Elvan, şöyle devam etti: "3G çıktıktan sonra 3G'nin gelişmişi piyasaya girdi ve biz o gelişmiş 3G ile birlikte devam ettik. 4G şu anda birçok ülkede uygulama aşamasında ama 4G'nin biraz daha ileri düzeyi olan advance dedikleri seviyede olan, bir anlamda belki vatandaşlarımızın anlayacağı dilden söylemem gerekirse bu ihale bir anlamda 4.5G ile 5G ihalesi olacak, önü açık bir ihale, yani teknoloji serbest bir ihale olacak. Dolayısıyla 5G'nin yürürlüğe girmesi ve hazır olması halinde de operatörlerimiz doğrudan 5G'ye geçme imkanı bulacaklar. 3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak." (İHA)

Yorumlar

erhan :

cok mu lazım acaba

muhammet YILMAZ :

önce bi bakalım seçimden iktidar çıkabiliyormuyuz sonra en iyi ylyn bi yandaş arkadaşımıza veririz. hem belki o tarihe kadar 6g 'de çıkabülür.

ayhan :

sen önce 4g olanını yap 5 e çok var daha lafı dolandırma advanced miş daha 3g de ne kadar advanced durumumuz var ortada, standardı sağla kafi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar