banner864

Eski CIA uzmanı Barkey: ''Tampon bölge kuru gürültüden ibaret'' 09 Ekim 2014, 13:20

CIA'de uzun yıllar Türkiye uzmanlığı yapan Hanri Barkey, ABD’nin Türkiye ile sürdürdüğü temaslardan beklentisini "Anlaşmazlıklar üzerinde anlaşma" olarak tanımladı. ABD’nin Ayn El Arap’ın önemini kavrayamadığını belirten Barkey, "tampon bölge kuru gürültüden ibaret" dedi.
CIA’nın eski Türkiye uzmanlarından Hanri Barkey, ABD’li üst düzey temsilcilerin Türkiye ziyaretini ve tampon bölge planını değerlendirdi. "Amerika’nın Sesi"ne konuşan Barkey, Ankara'ya gelen emekli Orgeneral Allen ile Büyükelçi McGurk’ın temaslarından beklentilerini anlattı. Barkey’e göre, şimdiki beklenti “Tarafların anlaşmazlıklar üzerinde anlaşmaya varmaları” yönünde.

"TÜRKİYE KOBANİ’NİN DÜŞMESİNİ İSTİYOR"

Ankara’nın Suriye tezkeresini IŞİD’e karşı kullanmakta isteksiz olduğunu belirten Barkey, Türkiye’nin PYD’ye karşı siyasetini analiz etti.

Barkey "Bana göre Türkiye kendi silahlı kuvvetlerini kullanmak istemiyor. Kobani’nin (Aynel Arap) önünde dizilip beklemelerine, neler olup bittiğini izlemelerine rağmen müdahale etmedi, etmek de istemiyor. Kürtler’in başarısını görmektense kentin düşmesini tercih ediyor" dedi.

Barkey ayrıca ABD’yi stratejik olarak dağınık bulduğunu belirtti ve ABD’nin Aynel Arap’ın önemini kavrayamadığını ifade etti.

Tampon bölge konusunda da tespitlerde bulanan eski CIA şefi, "tampan bölge kuru gürültüden ibaret” dedi. Tampon bölgeyi "tartışmayı yararsız" bulan Barkey, bu konunun dikkatleri dağıtma amacıyla kullanıldığını belirtti.

Hanri Barkey, AKP iktidarının ABD'ye Esad’la ilgili kabul edilemeyecek koşullar öne sürdüğünü kaydetti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

mehmet onur :

sen ne bekliyorsun ajan yıllarca bizi vuran pkk yımı koruyalım

Hare Beyreli :

ABD ye sunulan ,Esad ile ilgili kabul edilemeyecek koşullar nedir ve AKP iktidarı bu koşulları hangi sebeple şart koşuyor . Bu durumda ABD nin Türkiye ile ilgili tutumu ne olacak , Türkiyede de bir 'Arap Baharı ' mı yaşayacağız. İktidarın hatalı politikasını (varsa) bedelini Türk halkı mı yaşamalı.....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar