Eski mahkeme başkanı konuştu 10 Aralık 2013, 20:05

Ergenekon mahkemesinin eski başkanı Köksal Şengün, Mustafa Balbay'ın tahliyesiyle ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Ulusal Kanal'a konuşan Şengün, uzun tutukluluk süreleri esas alınarak, bütün tutukluların tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı. Şengün, "milletvekili için uzun da, sıradan insan için kısa mı?" diye sordu. Hukuku kişisel olarak ele almanın yanlış olacağını belirtti.
Özer Sürmeli

Gözler Silivri'ye çevrilmesine neden olan Mustafa Balbay'ın tahliyesi, 5 yılın solduran bütün tutukluların tahliyesine de olanak sağladı.

En çarpıcı yorum ise, tahliye kararını veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski başkanı Köksal Şengün'den geldi. Şengün kararları Ulusal Kanal'a değerlendirdi.

Tahliye kararını "geç bile kalındığı" diye yorumlayan Şengün, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu hatırlattı.

Her şey ortada. Yapılması gereken yapıldı, geç bile kalındı. Anayasa Mahkemesi kararı bağlayıcıdır, eğer hukuk devletiysek.

Ergenekon davasında kesinleşen bir karar olmadığını hatırlatan Şengün, uzun tutukluluk bakımından 5 yılın dolduran bütün tutukluların mağdur olduğunu ifade etti.

Uzun tutukluktan yola çıkılacaksa kararI kesinleşmemiş herkes için başvuru hakkı doğar. Milletvekili için uzun da sıradan insan için kısa mı? Kişi bazında hukuk çok yanlış olur. Bu süre uzun tutukluluk olarak kabul ediliyorsa herkes için birdir ayrımcılık olmaz bu konuda. Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilirler. Anayasa Mahkemesi Balbay kararında iki gerekçe ileri sürüyor biri milletvekilliği diğeri uzun tutukluluk. Diğer isimler de uzun tutukluktan başvurabilirler. Sadece Ergenekon'dan vs. değil. 5 yıldan fazla tutuklu olanlar, kararları kesinleşmemiş olan herkes bu haktan yararlanmak için başvurabilir.

Köksal Şengün, hükmen tutuklu ifadesinin doğru olmadığını, "hüküm kesinleşmeden hükmen tutuklu ifadesinin kullanılamayacağını" belirtti.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar