banner864

F-16'mız düştü! TSK'dan açıklama 01 Aralık 2014, 13:06

Merzifon yakınlarında eğitim uçuşu yapan F-16 tipi savaş uçağı düştü. Otomatik fırlatma sistemi ile uçağı terk eden 2 pilot kazadan yara almadan kurtuldu. Kazanın oluş sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldı.
Merzifon yakınlarında eğitim uçuşu yapan F-16 tipi savaş uçağı düştü. Otomatik fırlatma sistemi ile uçağı terk eden 2 pilot kazadan yara almadan kurtuldu. Kazanın oluş sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Merzifon'dan gelen haber paniğe neden oldu. Eğitim uçuşu yapan F16 tipi askeri jet bilinmeyen bir nedenle düştü. 2 pilot kazadan kurtulmayı başardı. Hem de yara almadan.

Haber Genelkurmay'ın internet sitesinde yapılan açıklamayla duyuruldu. Açıklamada Merzifon 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığından saat 10.49'da eğitim uçuşu için havalanan 152'nci Filoya ait F-16C tipi uçağın saat 12.05'te düştüğü belirtildi.

Uçak Merzifon'un 36 km güneybatısındaki Mecitözü - Konaklı mevkiinde düştü. Kazanın sebebi henüz bilinmiyor.

2 pilot otomatik fırlatma sistemi ile uçağı terk etti. Paraşütleri normal şekilde açılan pilotlar yara almadan kazadan kurtulmayı başardı.

Konuya ilişkin TSK’ nın yaptığı açıklama şöyle; 5. Ana Jet Üs Komutanlığı / Merzifon'dan, 01 Aralık 2014 günü saat 10.49'da, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 152'nci Filoya ait bir adet F-16 C uçağı saat 12.05'te Merzifon'un 36 km güneybatısındaki Mecitözü / Konaklı mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle düşmüş; olayda uçağın pilotu uçaktan paraşütle atlamış ve sağ olarak kurtulmuştur. Pilotun hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Gerekli idari ve adli işlem başlatılmıştır.”

ÇORUM VALİSİ: PİLOT İYİ, F-16 ENKAZINA ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR

Çorum Vali Ahmet Kara, Amasya'nın Merzifon İlçesi'ndeki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kalktıktan sonra Çorum'un Mecitözü İlçesi yakınlarına düşen F-16 C uçağının enkazına henüz ulaşılamadığını belirterek, "Uçak düşerken pilot paraşütle atladı sağ salim kurtuldu. Pilota ulaşıldı. Helikopterlerle alındı. Pilotun bir problemi yok. Enkaz şu an aranıyor, bölgede çok sis var şu an. Konaklı Köyü üst taraflarında arama çalışmaları devam ediyor. Bölge biraz yüksekte ama düz bir arazi. Sis nedeniyle arama çalışmalarında zorlanıyoruz. Tabi pilotumuz kurtulduğu için şükrediyoruz. Pilotumuzun sağlık durumunda bir problem yok" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ara Bilgin :

tsk çok daha önceleri düşmüştü! geçmiş olsun, can kaybı olmamış ya buna sevinebiliriz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar