banner864

F tipi operasyon 5. yılında 19 Aralık 2013, 15:11

Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlatılıp, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en startejik bölümü olan kozmik odadaki bilgilerin alınmasıyla sonuçlanan operasyon 4'üncü yılını doldurdu. Akıl almaz iddialarla başlatılan soruşturmayla, Genelkurmay Karargahı'na girildi, en gizli bilgiler ele geçirildi. ABD'den yapılan bir ihbarla başlatıldığı ortaya çıkan soruşturmada, ne dava açıldı ne de iddiaların asılsız olduğuna yönelik bir açıklama yapıldı.
Ankara'nın Çukurambar Mahallesi'nde 19 Aralık 2009'da Genelkurmay’da görevli bir binbaşı ve bir yarbay polisler tarafından gözaltına alındı. Subaylar hakkındaki iddia vahimdi: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast planlamak!


İddiaya göre, bir süredir Arınç'ı takip eden subaylarda Arınç'ın evini gösteren bir de kroki vardı. Subaylardan biri, gözaltına alındığında kroki kağıdını yutmaya çalışmıştı. Suikast ihbarı ise Amerika Birleşik Devletleri'nden verilmişti.


“Özel Görevli Ankara Başsavcıvekilliği olayla ilgili soruşturma başlattı. İki subayın evinde ve işyerlerinde arama yapıldı. Özel Görevli Savcı Mustafa Bilgili’nin sorguladığı iki subay nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.”


Genelkurmay Başkanlığı'nın, "gözaltına alınan askerler bilgi sızdırdığı iddia edilen bir askeri takip ediyordu" açıklaması yeterli bulunmadı. Harekete geçen F-tipi çete, Genelkurmay'ın en gizli bilgilerinin tutulduğu "kozmik odaya" girdi.

Dönemin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Kadir Kayan 25 Aralık’ta Özel Harekât Komutanlığı içindeki Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama başlattı. Ertesi gün 8 subay daha gözaltına alındı. Subaylar sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Özel Görevli Hakim Kadir Kayan, Kozmik Odada 26 gün boyunca arama yaptı. Kayan'ın, aramalar kapsamında aldığı notları raporlaştırarak, savcı Bilgili’ye teslim ettiği ileri sürüldü. Savcı Bilgili, soruşturma kapsamında Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan bazı bilgi ve belgeler istedi. Bu aşamadan sonra, soruşturmadan hiçbir ses çıkmadı.


Seferberlik Tetkik Kurulu'na girilerek Genelkurmay'ın en gizli bilgilerinin alındığı operasyon bir süre sonra sümenaltı edildi. Soruşturma 5'inci yılına girerken, somut hiçbir gelişme yaşanmadı.

Türk Ordusunun kritik planları deşifre olmuştu... Düşman kuvvetlerin eline geçme olasılığının kuvvetli olması Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütün harekat planlarını yenilenmesine neden oldu.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder