banner864

F-tipi örgüte operasyon 14 Aralık 2014, 06:47

F tipi yapıya yönelik operasyonun gerekçesi de oldukça çarpıcı. Gözaltı kararı çıkarılan isimlerin hedefi "Devleti ele geçirmek için örgüt kurmak!". Örgütün faaliyeti ise "baskı ve tehdit oluşturmak, örgüt kurmak, iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik".
Günlerdir konuşulan operasyon için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı düğmeye bastı, operasyon sabah saatlerinde başladı. F tipi örgüte yönelik İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 13 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı.

İstanbul merkezli operasyonda 31 kişi hakkında arama-gözaltı kararı verildi. Kararın altında 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi hakimi İslam Çiçek'in imzası yer aldı.

Hedefte F tipi yapılanmanın medya ve emniyet ayağındaki önemli isimleri vardı.

Operasyonun merkezi İstanbul'du. İstanbul polisi, Zaman Gazetesi'nin Yenibosna'daki merkezine baskın düzenledi. Operasyon önceden sızdırıldığı için gazete çalışanları binadaydı.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, gözaltına alınmadan önce bir basın açıklamasıu yaptı, gözaltının haksız olduğunu savundu.

Ancak açıklamalar işe yaramadı, Dumanlı polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü, sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından Vatan caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne...

Cemaatin medya kolundaki etkin isimlerinden biri de Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ydı. Karaca da o listede yer aldı. Avukatı ile birlikte gittiği emniyet müdürlüğünde polis tarafından gözaltına alındı. Karaca'nın hızla emniyet ifadesi alınmaya başlandı.

2008-2012 yılllarının İstanbul Emniyeti'ndeki yönetici konumunda olan isimleri Tufan Ergüder ve Mutlu Ekizoğlu gözaltı listesine girdi. Kumpas davalarının üretilmesinde rol alan emniyet müdürleri de gözaltına alındı. Tufan Ergüder ve Mutlu Ekizoğlu'nun yanı sıra, eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı da gözaltına alınan isimlerden oldu.

Ankara, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Batman, Mardin, Eskişehir, Tunceli, Elazığ, Şırnak, Van ve Erzurum'da da arama ve gözaltılar yaşandı.

Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan ve dizinin yönetmeni Engin Koç, polis tarafından Eskişehir'de gözaltına alındı. Asan ve Koç İstanbul'a gönderildi.

Tek Türkiye Dizisinin senaristi Makbule Çam Alemdağ ve dizinin asistanı Elif Yılmaz da gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyetine gönderildi.

Sabah saatlerinde başlayan F tipi operasyonlarda polisin yüksek güvenlik önlemleri vardı. Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'nde ve İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde polis gün içinde özel önlemler aldı.GÖZALTI LİSTESİNDE YER ALAN İSİMLER
- Hidayet Karaca - Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
- Ekrem Dumanlı  - Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni 
- Salih Asan - Sungurlar dizisinin yapımcısı 
- Engin Koç - Sungurlar dizisinin Yönetmeni 
- Naci Çelik Berksoy- Tek Türkiye Dizisi Yönetmeni
- Makbule Çam Alemdağ - Tek Türkiye Dizisi Senaristi
- Elif Yılmaz - Tek Türkiye Dizisi Senaristi
- Ali Samim Noyan - Senarist
- Radiye Ebru Şenvardar - Şefkat Tepe Senarist
- Hikmet Tombulca -  Yapımcı
- Ali Kara- Senarist
- Tufan Ergüder - Eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü 
- Mutlu Ekizoğlu - Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı
- Ertan Erçıktı- Eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü
- Ali Cihan- Komiser
- Çetin Öztürk- İstanbul Emniyeti'nde görevli polis
- Hüseyin Gülerce- Eski Zaman Gazetesi Yazarı
- Nuh Günültaş- Bugün Gazetesi Yazarı
- Ahmet Şahin - Zaman Gazetesi Yazarı
- Fahri Sarrafoğlu - Yazar
Mustafa Kılıçarslan, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mehmet Ali Doğan, Mustafa Uyanık, Halit Akbulut, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Mustafa Altunbulak , Yakup Ergün.ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Kemalist Ertugrul :

DURMAK YOK OPERASYONA DEVAM !!!!

NEDEN :

k,kılıçdaroğlu geçmişte sol'u kötüleyen bu kanaldır neyine kalkan oldun acaba.

Malik boyraz :

bir yerden baslamak gerekliydi haydi kolay gelsin

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar