banner864

F tipinden HSYK’ya sızma girişimi 23 Haziran 2015, 14:50

F tipi yapılanmanın hakimiyetini kaybettiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) yeniden yerleşmek için harekete geçtiği ortaya çıktı.
Hakim ve savcı sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılacak sözlü mülakat için özel çalışma yürütüldüğü belirlendi. F tipi kimliğini gizleyen örgüt mensubu hakim ve savcı adaylarının, kripto yargı mensuplarının akrabası olarak gösterildiği belirtildi. HSYK kaynakları, kripto hakim ve savcıların sayısının oldukça yüksek olduğunu ve HSYK’yı ele geçirmek için özel çaba gösterdiklerini ifade etti. Aydınlık’a bilgi veren kaynaklar, HSYK’nın F tipinden temizlendikten sonra dahi bazı kripto elemanların kaldığını kaydetti. Son dönemde F tipi hakim ve savcılarla ilgili HSYK’nın verdiği kararlarda muhalefet şerhleri veren HSYK üyeleri de dikkatleri çekti. 
Öte yandan F tipi örgüte yönelik açılan soruşturmaları da baltalama girişimi son dönemde arttı. Son olarak hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik’in, Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan şüphelilerin tahliye edilmesi yönündeki hukuksuz girişimleri tepki çekmişti. Hakimler Başer ve Özçelik bu girişimlerinin ardından tutuklanmıştı. Kripto hakimlerin tespit edilmesi son HSYK kararnamesine de yansıdı. Tespit edilen F tipi hakim ve savcılar bulundukları yerden alınarak kızak görevlere çekildi.

Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar