banner864

F-Tipi'ne yeni operasyon 19 Ağustos 2014, 08:25

F tipi örgütün Emniyet ayağına yönelik operasyon İzmir'e sıçradı. Operasyon kapsamında, 13 ildeki 32 Emniyet mensubu hakkında arama ve gözaltı kararı çıkarıldı. Bu isimlerden 25'i gözaltına alındı. İzmir Başsavcılığı soruşturmanın 2010-2013 yılları arasındaki yasa dışı dinleme iddialarıyla başlatıldığını, şu aşamada Liman soruşturması ya da Askeri belge bulundurma davası ile ilgisinin olmadığını açıkladı.
F tipi örgüte yönelik İzmir merkezli yeni bir operasyon başlatıldı. Operasyonda kapsamında, 13 ilde 32 F tipi polis hakkında arama ve gözaltı kararı çıkarıldı.

Operasyon, İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı ile sabah erken saatlerde başladı. İzmir dışında, Adıyaman, Ankara, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Hakkâri, Kayseri, Malatya, Şırnak, Van ve Yalova'da da aramalar yapıldı. 32 şüpheli polisten 25'i ilk etapta gözaltına alındı.

Soruşturmanın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, F tipi örgüt tarafından dinlenildiği ortaya çıkan yaklaşık 50 kişinin şikayeti üzerine başlatıldığı öğrenildi.

Operasyonla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, operasyonun bu aşamada, "Liman" ve "Askeri bilgi belge bulundurma" davasıyla ilgili olmadığı belirtildi. Başsavcılık, soruşturmanın dayanağının 2010-2013 yılları arasında yapılan yasadışı dinlemeler olduğunu ifade etti.

İzmir Valiliği de operasyona ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şüphelilere; "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, sahte, belge düzenleyip mahkemelerin dinleme kararı vermesini sağlamak, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, arşivlemek ve kullanmak" suçlamaları yöneltildiği vurgulandı.

Şüpheli polislerin bir 4'ünün Emniyet Müdürü, 2'sinin Emniyet Amiri, 8'inin Komiser, 2'sinin Komiser Yardımcısı, 4'ünün Başpolis, 12'sinin Polis Memuru olduğu fade edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder