banner864

Facianın ardından ihmal ortaya çıktı! 25 Eylül 2014, 18:02

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde metan gazı patlaması sonucu 8 işçinin yaşamını yitirdiği facianın ardından da ihmal çıktı. Olayla ilgili bilirkişi raporu gerçeği gözler önüne serdi. Raporda, metan gazının boşaltılması için ocakta yeterli çalışma yapılmadığı tespit edildi.
Zonguldak Kozlu'da 8 madencinin hayatını kaybettiği metan faciasıyla ilgili bilirkişi raporu açıklandı. Rapora göre faciada yüzde 70 taşeron şirket, yüzde 30 Türkiye Taşkömürü Kurumu sorumlu.

Türkiye'yi yasa boğan olay 7 Ocak 2013'te Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde yaşanmıştı. TTK'ya bağlı ocakta taşeron olarak çalışan 8 madenci, yerin 640 metre altında metan gazı patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Madencilerin ölümüne ihmalin neden olduğu ortaya çıktı. Madenci yakınlarının açtığı dava kapsamında bilirkişi raporu hazırlandı. Rapor işçileri ölüme götüren tüm eksiklikleri gözler önüne serdi.

"Sondaj çalışmalarına ek, metan drenajı gibi çalışmalar yapılsaydı arındaki tehlikeli basınç giderilmiş olur ve patlama-püskürme olayı meydana gelmezdi. Olayda denetim ve gözetim faaliyetleri yapılmamış, ücret ile yapılan çalışmalar sonucu işçiler daha fazla çalışmaya zorlanmıştır"

Aslında yasal olarak galeri açma çalışmalarını Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun yapması gerekiyordu. Ancak devletin kurumu bu işi taşerona vermişti. TTK bu nedenle metan faciasında yüzde 30 kusurlu görüldü. Star İnşaat firması ise işçilerin ölümünde yüzde 70 kusurlu bulundu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar