banner864

Facianın üzerinden tam 28 yıl geçti 25 Nisan 2014, 23:13

26 Nisan 1986’da yaşanan Çernobil faciasının üzerinden tam 28 yıl geçti. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Çernobil'e dikkat çekti. Türkiye'ye nükleer santral insa edilmesine karşı çıkan Bozoğlu olası bir kazanın Türkiye’nin bütün kentlerinin etkileneceğini belirtti.

Facianın üzerinden tam 28 yıl geçti paylaşan: ulusalkanal
Çernobil'de 26 Nisan 1986’da yaşanan nükleer patlama yarım milyon insanın canına mal oldu.

AKP hükümetin planları arasında Türkiye’nin birçok iline Nükleer Santral yapmak yer alıyor. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran BOZOĞLU hükümetin bu planının bir felakete yol açacağına dikkat çekti.

Bozoğlu, Nükleer santral planlarından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Güldogdu Sayar :

Denenmis denenmez.Ulkemiz Günes ve rüzgar enerjisi bakimindan cok zengin.Dogaya ve insanliga zarar vermeyecek projeler üretmek gerekli.cernobil faciasi unutulmamali ve bu felaketten ders cıkarılmalı.

MSS :

evet nükleer santralin tehlikeleri çok ve ölümcül, ancak nükleer enerjiden daha iyi kesintisiz ve ekonomik enerji üretim yöntemi yok. tüm süper güçler ve gelişmiş ülkeler elektrik üretimi için %40-%25 oranında nükleer kullanıyorlar. eğer güvenliği sağlarsanız kaza riski de çok düşük. dünyada bilinen 2 ciddi kaza dışında başta avrupa ve abd'de çalışan 2000'den fazla reaktörde bugüne kadar kaza yaşanmadı. yani önemli olan en baştan iyisini yapmanız ve sürekli güvenliği sağlamanız.

hülya tanman :

Sonuç olarak bölgesel kanser oranlarında büyük bir oran var.Tanıdığımız birçok insan kanser hastası.Radyasyonun insanlar üzerindeki olumsuz etkisi yadsınamaz.Gõzgõre göre Nükleer Santral yapmaktaki ısrarcılığa bir türlü anlam veremiyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar