banner864

Fenomen hesap için karar verildi 09 Mayıs 2014, 13:04

BURSA’nın Orhangazi İlçesi’nde temizlik firması sahibi 46 yaşındaki Adem Aydın, kendi fotoğrafını izinsiz olarak profil fotoğrafı olarak kullanan 'Taci Kalkavan' takma adlı twitter fenomeni Orçun Ortaç hakkında Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’ne açtığı davayı kazandı. Mahkeme, twitter’daki 'taci_kalkavan' adresine erişimin engellenmesi kararını verdi.
Orhangazili Adem Aydın’ın gençlik yıllarında çektirdiği fotoğraflar kullanılarak twitter’da 'Fikirtepeli asi karakter Taci Kalkavan' takma adıyla hesap açıldı. 2010 yılında açılan hesabın takipçileri giderek artarken, bunu 2012 yılında fark eden Adem Aydın büyük şaşkınlık yaşadı. Hesabın sahibi Orçun Ortaç ile de görüşmeler yapan Adem Aydın gençlik fotoğrafları kılıktan kılığa sokularak kullanılmaya devam edilince, 280 bini aşan takipçisi bulunan 'Taci Kalkavan' adıyla açılan twitter hesabıyla ilgili Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’nde Adem Aydın’ın başvurusu üzerine açılan dava karara bağlandı. Mahkeme, Adem Aydın’ın resminin kullanılarak internet ortamında küfürlü ve siyasi içerikli konuşmalar yapıldığı, resmine çeşitli ilaveler yapılarak kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu tespit edildi. Mahkeme dava sonucunda ise Adem Aydın’ın ile ilgili her türlü yayın içeriğinin kişilik haklarının korunması amacıyla https//twitter.com/taci_kalkavan adresine erişimin engellenmesine, gereğinin yapılması için kararın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) gönderilmesine karar verdi.

DHA

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar