banner864

Fethullah Gülen için kırmızı bülten çıkacak mı? 20 Aralık 2014, 18:10

F tipi örgüt operasyonlarının ardından, örgütün 1 numarası olduğu iddia edilen Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Peki, Amerika'da yaşayan Gülen için kırmızı bülten çıkarılacak mı? Bu sorunun yanıtını da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi.

Gülen için "kırmızı bülten" paylaşan: ulusalkanal
F tipi örgütün 1 numaralı ismi Fethullah Gülen'in yakalanması için ilk adım atıldı. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği Gülen hakkında yakalama kararı çıkattı. Şimdi de Gülen'in iadesi için Kırmızı Bülten çıkarılıp çıkarılmayacağı tartışılmaya başlandı.

Peki, bu yönde bir adım atılacak mı? Bu soruya yanıtı da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi.  Bozdağ, "Kırmızı bülten idari bir tasarrufla çıkarılacak bir bülten değil. Bildiğiniz gibi yasalarımız çerçevesinde ancak hakim ya da mahkeme kararıyla çıkarılması söz konusu olabilir." diye konuştu.

Afyon’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, yakalama kararını hatırlattı, "Karar Adalet Bakanlığı'na geldikten sonra gereği yapılacaktır" dedi.

Bozdağ, "İstanbul’da Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği bir yakalama kadarı var. Bu karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar, Adalet Bakanlığı’na geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken şey neyse onu yapacaktır." ifadesini kullandı.

Kırmızı bülten konusuna ilişkin en net açıklamayı ise Orman ile Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı. Eroğlu, "Adalet Bakanı'mız burada kendisi daha iyi bilir ama tabi ki kırmızı bülten çıkarılır elbette. Çünkü mahkemenin kararı. Mahkemenin kararı yerine getirilecektir" dedi.

Mevcut konjektüre göre İnterpol'ün "kırmızı bülten" çıkarması için suçun siyasi olup olmadığına bakılacak. İnterpol olur verirse kırmızı bülten çıkarılacak. Gülen ABD'de yaşadığı için ABD ve Türkiye konuya ilişkin değerlendirme yapacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder