banner864

Fethullahçılar o sistemi ele geçirmiş 01 Mart 2014, 22:04

Fethullahçıların kriptolu telefon sistemini kumpasla ele geçirdiği ortaya çıktı. Ergenekon savcısı Fikret Seçen'in talimatıyla TÜBİTAK'a 2010 yılında operasyon yapıldı. Bu operasyon ile kriptolu telefon yazılımı ve çözüm şifrelerinin tamamı kopyalandı. Operasyonun ardından 4 üst düzey TÜBİTAK yetkilisi tutuklandı, 600 uzman personel de tasfiye edildi.
TUBİTAK'ta yuvalanan F-Tipi örgüt devletin kriptolu telefonlarda kullanılan şifreleme sistemini çözerek tüm görüşmeleri takip etti.

Kriptolu telefonlarda TUBİTAK'ta geliştirilen MİLCEP sistemi kullanılıyor. Bu sistem Ulusal Elektronik Kriptoloji Ensititüsü'nde geliştirildi. Enstitünün tüm dijital verileri ise 25 Ekim 2010'da yapılan askeri casusluk kumpasıyla Fethullahçılar'ın eline geçti.

Enstitünün Bilgi Güvenliği Müdürü Yücel Çipli, MİLCEP projesini geliştiren uzman Merdan Metin ve güvenlik projelerinde görevli 2 uzman hakkında çıkarılan arama kararlarıyla TUBİTAK'a baskın yapıldı. Kozmik güvenlik projelerinin geliştirildiği merkezin bilgisayar sistemlerindeki tüm dijital veriler kopyalandı.

Kriptolarda kullanılan şifreleme sisteminin çözülmesiyle tüm görüşmeler takip edilebilir hale geldi. Takvim Gazetesi çözülen kriptonun cemaatin abileri aracılığıyla ABD'ye ulaştırıldığını iddia etti. Gazetenin haberine göre gönderilen kripto kullanılarak tüm kozmik görüşmeler uzaktan takip edildi.

Operasyonda 4 üst düzey uzman tutuklanırken TUBİTAK'ta olağanüstü bir tasfiye başlatıldı. Resmi rakamlara göre Eylül 2011 ile Ekim 2012 arasında 331 uzman TUBİTAK'tan ayrıldı. Bu süreçte 168'i açıktan 200 yeni personel alındı. TUBİTAK'ta tasfiyerlerin devam ettiği ve yaklaşık 300 uzmanın daha kurumdan ayrıldığı belirtiliyor.

TUBİTAK'a operasyon talimatının altında 17 Aralık sonrasında görevden alınan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen'in imzası vardı. Seçen'in hazırladığı iddianame ile görülen davanın duruşma savcısı da tanıdıktı. Duruşmalarda 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yapınca Tekirdağ'a gönderilen savcı Celal Kara görev yaptı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mdd :

fettullahçılar o sistemi ele geçirdiyse akp ve rte sayesindedir. türk milletinin mücadelesi her ikisinide tarihin karanlık ve tozlu sayfaalarına gönderecektir fettu

Kaptan :

Duydukça kahroluyoruz be

E.ŞANLI :

cemaat dedi̇kleri̇ bu yapi ergenekon ve balyoz davalarindada büyük rol oynadi ülkemi̇zdeki̇ çoğu kurumu yipratip kendi̇ mi̇li̇tanlarini yerlerınşti̇rdi̇ ve şuan gerçekten tehli̇keli̇ durumdalar yurttaşlarin akli seli̇m hareket etmeleri̇ gereki̇r bunların ekmekleri̇ne yag sürmemeli̇yi̇z tam bagimsiz türki̇ye i̇çi̇n kutuplaşmamaliyiz.

molgolfiye :

fikret seçen şu an tubitak ın bulundugu gebze de cumhuriyet savcısı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar