Feyzioğlu'ndan çok sert seçim değerlendirmesi 11 Ağustos 2014, 12:33

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu değerlendirdi. Feyzioğlu yaptığı yazılı açıklamada muhalefeti eleştirerek, muhalefeti 'mucize arayışında olmak'la suçladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin, muhalefetin yenilgisi ile sonuçlandığını ifade eden Feyzioğlu, 'çatı aday dayatması'na dikkati çekti. Feyzioğlu, "Yurttaşların siyasi tercihlerini hiçe sayarak çatı aday dayatan muhalefet, özgür seçim hakkını çiğnemiş ve Türkiye’nin daha otoriter bir zemine kayma riskinin gerçekleşmesine yol açmıştır. Bu yenilgi, sandığa gitmeyenlere ya da tamamen dışlanan parti teşkilatlarına yüklenemez" dedi.

Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunabilmesinin, siyasi muhalefetin, siyasi iktidara alternatif oluşturmasına bağlı olduğunu kaydeden Feyzioğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
"Siyasi iktidarın alternatifinin bulunmadığı düşüncesi hakim olursa, hukuk devletinin kurumlarını işletmek ve ilkelerini uygulamakla sorumlu olan kamu görevlileri yıllar içerisinde giderek artan sayılarla iktidar yanlısı hale gelirler.

MUHALEFETİN, İKTİDARI ETKİN ŞEKİLDE DENETLEMESİ GEREKİR


Siyasi muhalefetin, siyasi iktidara alternatif oluşturması için, toplum adına, iktidarı etkin şekilde denetlemesi ve frenleyebilmesi gerekir. Bunun için ise, söylem ve eylemleriyle tutarlılık göstererek, ilkelerinden sapmayarak, gerçekçi projeler üreterek ve bunları hayata geçirebileceğine yurttaşları ikna ederek toplumda güven odağı oluşturması zorunludur.

MUCİZE ARAYIŞINDA OLURLARSA...

Demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyen siyasi partiler; parti içinde demokrasiyi işletmezse, sağlam kadrolar kurmazsa, teşkilatlarının değerlendirmelerini ciddiye almazsa, halkın her sorununu bilip, inandırıcı çözümler üretmezse, yegane mucizenin çalışmak olduğunu görmeyip mucize arayışında olursa, yurttaşla arasında gönül köprüleri kurmayı başaramazsa güven odağı haline gelemezler. Bu çerçevede, bir siyasi partinin seçimde doğrudan veya dolaylı yolla gösterdiği aday, o siyasi partinin tabanının tercihini yansıtmıyorsa, bahsi geçen siyasi parti, toplumda güven odağı haline gelemez. Mevcut tabanını ikna edemeyen, o tabanı genişletemez, toplumun diğer kesimlerini de ikna edemez.
İki turlu seçimler, siyasi partilerin tabanları karşısında zor durumda kalmamaları, yapay, faydasız ve çoğu zaman ilkesel anlamda zararlı üst yapı birleşmelerine yönelmemeleri için icat edilmiştir. Buna göre, iki turlu seçimlerde birleşmeler, tabanın iradesiyle ikinci turda gerçekleşir.

ÇATI ADAY ELEŞTİRİSİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminde "çatı aday" düşüncesi ortaya atıldığında, aday daha belli değil iken (en azından kamuoyu ve partilerin tabanları adayın kim olacağını bilmez ve anketlerden çıkan sonuçlara göre aday belirleneceğini düşünürken) düşüncemizi toplumla paylaşmış ve siyasi partilerin üst yönetimlerine gerekli uyarıları bu yolla yapmıştık.

Demiştik ki;

'Çatı aday fikri, iki turlu seçimin mantığına aykırıdır. Çatı aday ısrarı, ilk turda birinci gelme ihtimali düşük olan, fakat ikinci turda taban birleşmesi yoluyla kazanma şansı yüksek olan partilerin zararınadır. Çünkü çatı aday formülü, seçimi fiilen tek turlu hale getirir. İlk turda siyasi partiler kendi tabanları tarafından sahiplenilecek, ancak diğer muhalefet partisinin tabanına da itici gelmeyecek adaylarla seçime katılmalıdır. Aksi takdirde, sandığa gitmemeler ve taban kaymaları yaşanır. Çatı adayında ısrar, 30 Mart seçimlerinin aritmetiğine göre ilk turda sonuçlanması mümkün olmayan bir seçimi, ilk turda hediye etmek anlamına gelir.'

Sonuçta, gelinen nokta şaşırtıcı olmamıştır. Çatı aday formülü, seçimin ilk turda bu şekilde bitmesinin sebebi olmuştur. Siyasi parti yöneticileri, basiretli davranmak zorundadır. Çatı aday altında birleşme denemesinde, kendi tabanının ve birleşmeyi umut ettiği tabanın nasıl davranacağını öngörmekle yükümlüdür.

Yeni Cumhurbaşkanı'nın, seçim propagandası sürecinde ve öncesindeki uygulamalarının aksine, yeni makamının tarafsızlığına uygun şekilde hareket etmesini ve Milletimizi tümüyle kucaklamasını dilerim.
Saygılarımla." DHA

Yorumlar

AHMET KADI :

bu çati aday in ortaya çiktiğindan beri hiç bir işe yaramayacağini rte ye karşi bir güç oluşturamayacağini ayrıca bu kadar ilkeli insan varken bu çatı adaya aynı zamanda şeriat kökenli de olduğundan oy vermeyeceğim demiştim.ancak yine gittim istemeye istemeye maalesef verdim.işte sonuç.beyefendi leaf bitti diyor.%60 ile seçimi, alacağını iddia ediyordu.çok yakın dostlarım beni rte ci beyinsiz vs isnatsız sözlerle eleştirdiler.bari biraz olsun öz eleştiri yapalım.başkalarının başarısızlıklarınla değil kendi başarımızla ortaya çıkalım.yine de olgunlukla karşılamaya çalışıyorum.işte sonuç.

Perihan Akay :

kesinlikle...

Deniz :

sayın feyzioğlu kendisini çok takdir ettiğim bir hukukçu aynı zamanda aydın bir şahsiyettir. görüşlerinin büyük bir kısmına katılıyor ve destekliyorum ancak sonuç alındıktan sonra yapılan her zamanki değerlendirmeler, sürecin iyileşmesi için kalıcı çözümler değildir.önümüzdeki dönemde atacakları somut adımlar sayesinde ancak kalıcı çözümlere yaklaşmanın mümkün olacağını düşünmekteyim.umuyorum yeni bir oluşum olur ve sayın feyzioğlu da bu yeni oluşumun içinde ön saflarda yer alır.

ceyhun yılmaz :

Surıye parcalanmadı kurdıstanın da kurulamayacagını ısraıl anladıgında bu sıcak paranın kesılmesı ekonomının ve erdoganın yıkılısı olacak turk mılletı bırkaç yıl buyuk zorluklar yasayacak fakat tarıhte bınlerce yıl oldugu gıbı kullerınden yenıden dogacak

SEYHAN ERDEM :

sn.meti̇n feyzi̇oğlu'nun görüşleri̇ne katılıyorum.kendi̇si̇ni̇n si̇yasette daha etki̇n olmasini bekli̇yorum.

senkop :

Kılıçtaroglu çatı adayını belirlerken risk aldım demisti. aceba bu risk kendisi adınamı idi, yoksa devletimiz, milletimiz adınamı? Her ne adına olursa olsun istifa etmeli. Kemal kılıçtaroglu defalarca maglup olmuştur becerememiştir ve bırakmalı.

cenap aytepe :

bu chp hep böyle yapıyor kesinlikle karşı tarafın elinde kozları varli korkuyor .zorla dayatma ile ekmel dedi işte ekmel ..yenilmiş olarak kullanılacak olan senh değilsin ..onlar biz halkçı atatürkçü zihniyeti yendik diyecekler .sen gidersin ama bu yaptığın yara oldu ...sana bol bol sesız alkış.

murat :

cumhuriyete gönül vermiş insanlar işçi partisinde toplanıyor seçimle meçimle olacak işler değil işçi partisine katılım çoğalmalı güç katmalıki devrim oluşsun

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar