Feyzioğlu'ndan Erdoğan'a yanıt: “Hayal kırılığı“ 15 Ağustos 2014, 14:17

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Yargıtay törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı geliyorsa ben katılmam" sözlerine konunun muhatabından yanıt geldi. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ifadeleri hayal kırıklığı olarak değerlendirdi, "Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçişi zihninde tamamlayamamış" dedi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Başbakan Erdoğan’ın "Yargıtay törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı geliyorsa ben katılmam" sözlerine yanıt verdi.

Yazılı bir açıklama yapan Feyzioğlu, Erdoğan'ın sözlerini "Hayal kırıklığı" olarak değerlendirdi.

Sayın Erdoğan, 'Türkiye Barolar Birliği Başkanı geliyorsa Adli Yıl açılış törenine katılmam' şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yetmiş yedi milyonun Cumhurbaşkanı olacağına dair Milletin huzurunda verdiği sözle uyumlu olmayan bu açıklama, Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır.

Feyzioğlu, Erdoğan'ın Yargıtay üzerinde baskı kurmaya ve avukatların meslek örgütünü susturmaya çalıştığını belirtti. "Bu üzücü açıklama, Sayın Erdoğan’ın henüz Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçişi zihninde tamamlayamadığını göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun basın açıklamasının tam metni:

AVUKATLAR YARGI’NIN YURTTAŞ ADINA GÖREV YAPAN KURUCU UNSURUDUR. AVUKATI GÖRMEZDEN GELMEK YURTTAŞI HİÇE SAYMAKTIR.

Sayın Erdoğan, “Türkiye Barolar Birliği Başkanı geliyorsa Adli Yıl açılış törenine katılmam” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yetmiş yedi milyonun Cumhurbaşkanı olacağına dair Milletin huzurunda verdiği sözle uyumlu olmayan bu açıklama, Cumhurbaşkanlığı Makamının tarafsız olmasını bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratmıştır.

Avukatlar, yargının içinde yurttaşı temsil eden “kurucu unsur”dur.

Seçilmiş Cumhurbaşkanımızın savunmayı protesto etmesi, Yargıtay üzerinde baskı kurmaya ve yetmiş yedi milyonu savunan avukatların meslek örgütünü susturmaya çalışmaktır.

Bu üzücü açıklama, Sayın Erdoğan’ın henüz Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığı’na geçişi zihninde tamamlayamadığını göstermektedir. Temennimiz, bu geçişi bir an önce tamamlayarak herkesin Cumhurbaşkanı olduğunu kabullenmesidir.

Eğer bu açıklama Cumhurbaşkanlığı Makamından yürütülecek bir korku ve baskı rejiminin ilk adımlarıysa, herkes şunu bilmelidir ki bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yoktur.

Özgürlükleri esas alan laik, insanı merkeze koyan çağdaş, sosyal, demokratik hukuk devleti mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Av. Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği Başkanıulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Hatice Hamarat :

Şükürler olsunki T.C den kalan «genlerimiz hala var»

Andaç Bilgen :

Yargıya ve yargıda görev yapanları tanımayanları bizde tanımayız.Yıllar önce bir düşünürün veciz değişinin özeti".........biz avukatlar köle tutmadık, kimsenin köleside olmadık......'Biline..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar