banner864

Filistin direnişinin efsane ismi Türkiye'ye geliyor 13 Ekim 2014, 08:57

Türkiye Gençlik Birliği, Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Anti Emperyalist Gençlik Kurultayı düzenleyecek. Kurultayın sonucunda uluslararası gençlik örgütü kurulacak

Türkiye Gençlik Birliği, emperyalist saldırılara karşı uluslararası gençlik örgütleriyle yürüttüğü ortak mücadeleye bir yenisini daha ekliyor. 26-27-28 Ekim tarihlerinde TGB’nin ev sahipliğinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Anti Emperyalist Gençlik Kurultayı düzenlenecek. TGB’nin yanı sıra Arap Öğrenci Birliği, Lübnan Emekçiler Birliği, Venezuela Bolivar Üniversitesi, Al-Aheed Gençlik Örgütü, Filistin Gençlik Örgütü, Güney İsviçre Komünist Partisi, Al-Zaidi Vakfı kurultayın düzenleme komitesinde bulunuyor. Anti Emperyalist Gençlik Kurultayına Filistin Halk Kurtuluş Örgütü üyesi Leyla Halid, Amerikalı siyaset bilimci Norman Finkelstein, Respect Party’nin lideri ve İngiliz milletvekili George Galloway, Aydınlık Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mehmet Yuva özel konuk olarak katılacak.

SONUÇ BİLDİRGESİ MİTİNGLE DUYURULACAK

TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz düzenlediği basın toplantısında, “Bu kurultay sonucunda oluşturacağımız ortak mücadele platformu, bütün dünyada gençliğin nasıl tek yürek olduğunu, barışı, kardeşliği, uluslararası dayanışmayı sağlamak adına nasıl ortak hareket edileceğini bütün dünyaya gösterecek. Filistin’e bombalar yağdığında, Türkiye’yi bölmeye kalktıklarında, dünya gençliği tek yumruk olacak. Asya’da, Afrika’da, Güney Amerika’da, dünyanın her yerinde hep birlikte emperyalistlere direnecek. Kuracağımız bu yeni platform önümüzdeki süreçte büyük ses getirecek. TGB’nin Türkiye’de yarattığı büyük kuvvetin bütün dünyaya yayılacağını göreceğiz” dedi.

Cengiz, kurultay sonuç bildirgesinin ve uluslararası anti emperyalist gençlik örgütünün kuruluşunun 29 Ekim tarihinde yapılacak mitingle kamuoyuna açıklanacağını bildirdi. Cengiz, bütün yurttaşlara kurultaya ve mitinge katılmaları yönünde çağrıda bulundu.

TGB, 17-18-19 Mayıs 2012 tarihlerinde yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Gençlik Sempozyumu ve sempozyumun ardından İstiklal Caddesi’nde 200 bin kişilik bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Bu yürüyüşe başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere onlarca ülkenin gençlik örgütü katılmıştı. Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıların yürütüldüğü dönemde TGB, 20-24 Mart 2014 tarihlerinde Hatay’da Latin Amerika, Orta Doğu ve Avrupa’dan gençlik örgütlerinin katıldığı “Teröre ve Gericiliğe Karşı Dünya Gençleri Buluşuyor” toplantısı düzenlemişti. Toplantının sonuç bildirgesinde gençliğin emperyalizme ve gericiliğe karşı ortak mücadelesini yükseltecek bir gençlik örgütünün kurulması kararı açıklanmıştı.

Aydınlık

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar