banner864

Fındık yedi, uçak Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı 17 Şubat 2015, 11:16

Emirates Havayolları’nın Dubai'den Glasgow'a giden uçağı, fındık yiyen bir yolcunun rahatsızlanması nedeniyle Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı.
Dubai'de tatil yapan İskoç turistlerin çoğunluğunu oluşturduğu Emirates Havayolları'nın Boeing 777- 31H tipi uçağı, İskoçya'nın Glasgow kentine gitmek üzere yerel saatle 07.51'de Dubai Havalimanı'ndan kalkış yaptı. EK27 sefer sayılı A6-EGL kuyruk tescilli uçak Türkiye hava sahasında rotasında uçuşuna devam ederken bir yolcu rahatsızlandı.

Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu aile ile yaptığı konuşmada hastalanan yolcunun kuruyemişe karşı alerjisinin olduğunu öğrenince Atatürk Havalimanı kulesi ile bağlantıya geçti. Pilot, hastalanan yolcuyla ilgili bilgi vererek acil iniş izni istedi. Hava trafik kontrolörlerinin de Emirates uçağına önceliği vermesi üzerine uçak saat 10.00'da Atatürk Havalimanı'na teker koydu. Rahatsızlanan yolcu indirildikten sonra uçak Glasgow'a yeniden havalandı. Rahatsızlanan yolcu ise ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı.
Öte yandan acil iniş yapan uçağın pilotu ile kule arasında geçen konuşma ise şöyle oldu:
"Pilot: Rahatsızlanmaya başladı. Acil ambulans istiyoruz. Hangisi olursa olsun, bir tanesi gelsin de.
Kule: Hasta ile ilgili ekstra bir bilgi verebilecek misiniz?
Pilot: Galiba fındık alerjisi var. Fındık ve ya ceviz yedi şu anda kabarmaya başladı.
Kule: Anlaşıldı". (İHA)

Yorum Gönder