banner864

Fransız tarihçi Maxime Gauin: Arşivleri açmıyorlar! 22 Nisan 2015, 17:58

Fransız tarihçi Maxime Gauin, ABD ve Fransa'daki Ermeni arşivini görememekten şikayetçi. Gauin, "ABD veya Fransa'daki Ermeni arşivlerini görmek istesem, ya bunun mümkün olmayacağı yanıtını aldım ya da hiç yanıt alamadım. Türk arşivlerinde ise böyle bir sorun yok, istediğinize kolayca ulaşıyorsunuz" dedi.
 1915 olaylarına ilişkin araştırmalar yürüten Avrasya İncelemeleri Merkezi'nde araştırmacı olan Fransız tarihçi Maxime Gauin, Türkiye -Ermeni ilişkilerini değerlendi. Gauin,  "Türkiye, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmek için elinden geleni yaptı. Ancak Ermenistan hükümetinin ilişkilerin normalleşmesini istemediğini düşünüyorum" dedi.
1915 olaylarını uluslararası anlamda daha fazla akademisyenin ve tarihçinin araştırması gerektiğini belirten Gauin, arşivlere uluşamamaktan da şikayetçi.

"Ne zaman ABD veya Fransa'daki Ermeni arşivlerini görmek istesem, ya bunun mümkün olmayacağı yanıtını aldım ya da hiç yanıt alamadım. Türk arşivlerinde ise böyle bir sorun yok, istediğinize kolayca ulaşıyorsunuz"

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar