banner864

Genel Kurul'da af aldatmacası 04 Haziran 2014, 16:26

Aylardır rafta bekleyen ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Meclis Genel Kurulu'na getirilen af paketi, hayali para ve havuzcu işadamlarına büyük imkanlar sağlıyor. Teklifte yer alan 2'nci madde ile hem yasa dışı hesap hareketleri yüzde 3 gibi komik bir vergiyle düzeltilebilecek hem de kayıt dışı varlıklar kayıt altına alınacak. Paketten, adı yolsuzluk skandallarına karışan işadamları ve eski bakanlar da yararlanacak.

AF ALDATMACASI paylaşan: ulusalkanal
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine malzeme yapılan "af yasası" kasasında hayali para gözükenlere ve havuzculara yarayacak.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, teklifteki en kritik başlık 2'nci madde. Bu madde ile "Borç" bahanesiyle kendi kasasında belgesiz yüklü miktarda para çeken işadamlarının yüzde 3 vergiyle kayıtlarını düzeltebilecek.

2'nci madde, işadamlarına kayıt dışı varlıklarını kayıt altına aldırma, üzerinde oynanan bilanço kalemlerini düzeltme imkanı getiriyor.

Aylardır rafta bekleyen ve seçim öncesi Meclis Genel Kurulu'na getirilen paketten en çok yararlananlar ise adı yolsuzluk skandallarına karışan bakan ve işadamları olacak.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 7 yüz bin liralık kol saatinin ödenemeyen vergisi af kapsamında sokuldu. Saatin 126 bin liralık vergisi 21 bin liraya düşürüldü.

Yolsuzluk ve rüşvet trafiğinin kilit ismi olduğu iddia edilen İranlı işadamı Rıza Sarraf'ın şirketlerinin vergi borçları paketteki 18 taksit imkanından yararlanacak. Şirketlerin yasadışı hesap hareketleri de yüzde 3 vergi üzerinden düzeltilebilecek.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar