banner864

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel NATO toplantısına katılmadı 21 Mayıs 2015, 10:29

 DOĞUDA Rusya’nın, güneyde ise Ortadoğu ülkelerinin hedef haline getirildiği yeni bir NATO kuvvetinin kurulması için çalışmaların yoğunlaştığı dönemde NATO’nun Askeri Komitesi Brüksel’de toplandı. Genelkurmay Başkanları seviyesinde yapılan ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’in de katıldığı toplantıya Genelkurmay Başkanı Necdet Özel katılmadı. Özel, daha önce yaptığı açıklamada 15 günlük rapor aldığını ve bu süre zarfında görevlerini Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar’a devrettiğini açıklamıştı. Özel’in NATO toplantısıyla göreve döneceği yönündeki beklenti boşa çıktı. Toplantıda Türkiye’yi, NATO nezdindeki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı Korgeneral Ferit Güler temsil etti.

NATO'NUN GÜNDEMİ YÜKLÜ
NATO Askeri Komitesi toplantısı bugün de çeşitli oturumlarla devam edecek. Toplantının ağırlıklı gündemini NATO Acil Mukabele Gücü’nü kuvvetlendirmek amacıyla geçen yıl Galler Zirvesi’nde kurulması kararlaştırılan “Çok Yüksek Hazırlık Seviyesinde Müşterek Görev Gücü” adlı birlik oluşturuyor. Askeri Komite, 13-14 Mayıs’ta Antalya’da gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda alınan çerçeve kararların uygulamaya geçmesi için gerekli düzenlemeleri konuşuyor.

TÜRKİYE'YE 'ÖNCÜ GÜÇ' GÖREVİ
Antalya’daki toplantının açılış konuşmasını yapan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin 2021’de NATO’nun “Çok Yüksek Hazırlık Seviyesinde Müşterek Görev Kuvveti”nde “çerçeve ülke” olmayı teklif ettiğini hatırlatmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye’nin bu teklifini memnuniyetle karşıladıklarını açıklamıştı. NATO Askeri Komitesi’nde bu çerçevede önemli kararların alınması bekleniyor. NATO Askeri Komitesi ayrıca Ukrayna ve Gürcistan yetkilileriyle de özel toplantılar gerçekleştirecek.

Aydınlık

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

türkiye natonun öncü gücü alamaz....niçin neden ve kime karşi öncü güç....son elli̇ yila bakin nato neler yapti ...artik vatan parti̇si̇ var nato toto loto yok.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder