banner864

Genelkurmay YAŞ'ta görüşülen 5 maddeyi açıkladı 28 Kasım 2014, 18:42

Kış dönemi Yüksek Askeri Şura toplantısı bitti. YAŞ'ta görüşülen konular Genelkurmay'ın internet sitesinden 5 madde halinde sıralandı. dış temsilciliklerin "Bordo bereliler" tarafından korunması kararlaştırıldı. Asker, terörle mücadele için yasal güvence talebini bir kez daha hükümete iletti. TSK içindeki F tipi örgütle mücadele konusunun da görüşüldüğü belirtiliyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında ilk kez gerçekleştirilen kış dönemi Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından görüşülen konulara ilişkin açıklama yapıldı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet adresinden yapılan açıklamada görüşülen konular 5 madde halinde sıralandı.

a. TSK'nın Ana Program ve Hedefleri
b. TSK'nın Harbe Hazırlık Durumu ve Değerlendirmesi
c. Teröristle Mücadelede Kolluk Kuvvetlerinin Desteklenmesi Durum Değerlendirmesi
ç. Özel Kuvvetler Komutanlığının Yeteneklerinin Geliştirilmesi
d. Personel, Eğitim ve Lojistik konuları görüşülmüştür.

Şura'da riskli bölgelerdeki dış temsilciliklerin "Bordo bereliler" olarak bilinen Özel Kuvvetler tarafından korunması kararlaştırıldı. Büyükelçilik, başkonsolosluk gibi temsilciliklerin korunması için ihtiyaç duyulan teçhizatların alınması amacıyla ihale yapılması uygun bulundu.

YAŞ'ta Genelkurmayın terörle mücadelede yasal güvence talebi de görüşüldü. Asker, terörle mücadelede hukuki sorunlarla karşılaşmamak için yargılama izninin  Başbakanlık’tan alınması konusunu masaya koydu. 

Toplantıda, TSK içindeki F tipi örgüte karşı mücadele konusunun da ele alındığı, ordu içindeki illegal yapılanmanın tasfiyesi için atılan ve atılması gereken adımların da görüşüldüğü belirtiliyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar