banner864

Genelkurmay'dan talimat: Karargah'a gönderin 31 Ocak 2015, 12:30

Genelkurmay, operasyon yetkisi mülki amirlerde olduğu için PKK ile mücadelede ortaya çıkan zaafiyeti kayıt altına alıyor. Bölgede görev yapan komutanların, operasyon izni için mülki amirlere yaptığı başvuruyu Genelkurmay'a da iletecek.
Genelkurmay önemli bir arşiv çalışması başlattı.

Aydınlık gazetesinin haberine göre, uzun zamandır terörle mücadle konusunda yetki isteyen Genelkurmay, 2'inci ve 3'üncü Ordu'da görevli komutanlara operasyon izini veren talimat belgelerinin bir örneğinin kendilerine de gönderilmesini istedi.

Terörle mücadelede operasyon yetkisinin mülki amirlerde olması uzun süredir TSK'da rahatsızlık yaratıyordu. Genelkurmay, operasyon yetkisi ve yasal güvence konusunu Milli Güvenlik Kurulu'nda da dile getirmiş, taleplerini sıralamaıştı.

Hükümetin yetki konusunda çekingen davranması TSK'yi önlem almaya itti. Aydınlık gazetesinin haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı, 2'nci ve 3'üncü Ordu bölgesinde görevli komutanlara "Operasyon talep belgelerinin bir örneğini de Genelkurmay Karargahı'na gönderin" talimatı verdi.

Genelkurmay böylece operasyon izni talimatlarını takip edecek ve bu belgeleri ileride doğacak olası bir sıkıntıda kanıt olarak sunacağı da bildirildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder