banner864

Genelkurmay'dan teröre çözüm önerisi 24 Kasım 2014, 13:50

Kandil'deki KCK yönetiminin de 6-8 Ekim şiddet eylemlerinden sonra gelen tepkilerden sonra kazanımlarını kaybetmemek için HDP yönetimine “Suriye'deki hakimiyetimiz netleşene kadar oyalayın” yönünde talimat gönderdiği ortaya çıktı.
Kandil'deki KCK yönetiminin de 6-8 Ekim şiddet eylemlerinden sonra gelen tepkilerden sonra kazanımlarını kaybetmemek için HDP yönetimine “Suriye'deki hakimiyetimiz netleşene kadar oyalayın” yönünde talimat gönderdiği ortaya çıktı.

Aydınlık'tan Ceyhun Bozkurt'un güvenlik ve istihbarat kaynaklarından ulaştığı bilgiye göre, tıkanmanın devam etmesi durumunda açılımın biteceği endişesine yol açtı. TSK'nın da açılımdan rahatsızlığını yüksek sesle dile getirmesi ve terörle mücadele için yasal güvence talep etmesi örgütte "kazanımlarını kaybedeceği"endişesi yarattı.

Üçüncü cepheyi açmak istemedi

ABD desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde ve Irak'ta faaliyette bulunan ve IŞİD'le çatışan örgütün yeniden Türk Silahlı Kuvvetleri ile çatışma riskini göze alamadığını dile getiren kaynaklar, KCK yönetiminin HDP'ye "açılımı bitirmeyin, Suriye'deki hakimiyetimiz netleşene kadar oyalayın" talimatı gönderdiği bilgisini paylaştı. HDP'nin, hükümetten yapılan olumsuz açıklamalara rağmen "Bu süreci bitiren biz olmayacağız, sürecin arkasındayız" açıklamalarının perde arkasında bu talimat olduğu dile getiriliyor.

Asker: Kanunlar uygulansın

'Açılım' sürecinde PKK'nın eylemlerini artırması sonrası hassasiyetlerini Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan TSK'nın hükümetle temaslarda "birlik görüntüsü verilmeli" mesajı verdiği öğrenildi.

Askerin "Hükümetin bu yasadışı eylemlere karşı mücadelede TSK'nın arkasında olduğunu net bir şekilde duyurması gerekir. Hükümet ve TSK tek yumruk olmalı" önerisi yaptığı belirtiliyor.

Askerin bu çerçevede hükümete şu önerileri yaptığı da belirtiliyor:

*PKK ile mücadelede mevcut kanunlar istisnasız uygulanmalı

*Mevcut kanunlara ek olarak askere terörle mücadelede güvence olacak Askeri Ceza Kanunu'ndaki değişiklik bir an önce Bakanlar Kurulu'nda imzalanıp TBMM'ye gönderilmeli

*Meseleyi uluslararası zemine çekmek için yapılacak olası ayaklanma planlarına karşı bir an önce alınması gereken tedbirler için düğmeye basılmalı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar