Generaller konuştu: Esad'ı kimse deviremez 10 Ekim 2014, 19:14

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad devrilmeyecek! PKK'yı AKP'nin açılımı azdırdı! ABD, IŞİD’i gerekçe göstererek hep bölgede kalmak istiyor! Bütün bu fikirler, Türk silahlı Kuvvetleri'nde görevli generallere ait. Muvazzaf generaller, Aydınlık gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik'e konuştu. Özçelik, görüşmeyi köşesine taşıdı.
Suriye'de yaşanan gelişmeler, Amerika'nın planı ve Türkiye'nin olası müdahalesi ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli generaller çarpıcı açıklamalar yaptı.

Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik'in görüştüğü generallerin fikirlerini köşesine taşıdı. Komutanlar Suriye Devlet Başkanı Esad'ın görevde kalacağını, AKP'nin planının tutmayacağını söyledi. "Esad devrilmeyecek" diyen generaller, "Amerika bile bunun olmayacağını gördü ve vazgeçti." diye konuştu.

Komutanlar Ayn El Arab'a silah sevkiyatına TSK'nın karşı çıktığını belirtti. "Osmanlı'nın Sırbistan'a geçişine izin verdiği silahlar, daha sonra Osmanlı'ya karşı kullanıldığı" diyen generaller aynı hatanın tekrarlanmayacağını vurguladı.

İşte Özçelik'in o yazısı:

PKK/PYD Ayn El Arab’ta (Kobani) zor durumda. Ayn El Arab’da sıkıntıya giren PKK, Türkiye’de kargaşa peşinde. Yenilginin hıncını Atatürk heykellerinden ve Türk bayrağından çıkarıyor. Hedefinde İzmir Konak Kadifekale Şehitliği’ndeki Türk bayrağı bile var.

İlginç bir durum. IŞİD’e karşı yeniliyor, Türk bayrağını ve Atatürk’ü hedef alıyor.

Bayram sonrası uzun yıllar bölgede görev yapmış emekli bir generali ziyaret ettim. Yanında konukları da vardı. Gelişmeleri konuştuk. PKK’nın Atatürk’e, hükümetin Esad’a düşmanlığını tartıştık. Emekli generalin konukları da görüşlerini açıkladılar.

Sohbetin sonunda bir sürprizle karşılaştım. Emekli generalin konuklarının kim olduğunu bilmiyordum. Sormak da aklıma gelmedi. Meğer masadaki sivil giyimliler muvazzaf generallermiş. Durum böyle olunca sohbeti özetleme ihtiyacı duydum.

Sohbetten çıkan mesajlar şöyle:

DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI


Esad’ın devrilmesi de hedeflenirse Türkiye karadan asker gönderecekmiş. Açıklama sadece sahibini bağlar. Bunlar çocukça, bilgisizce açıklamalar. Ciddiye alınacak bir açıklama değil. Türkiye bir başka ülkeyi işgal mi edecekmiş? Esad yönetimini mi devirecekmiş? Amerika bile bunun olmayacağını gördü ve vazgeçti.

AYN EL ARAB’A SİLAH SEVKİYATI

1. Balkan Savaşı öncesi Sırbistan Avrupa’dan seri atışlı toplar aldı. Ama götürecek yol sıkıntısı çekti. Sonra Osmanlı bu topların toprakları üzerinden geçişine izin verdi. Toplar Selanik limanına getirildi. Oradan demiryolu ile Sırbistan’a sevk edildi.

Kısa bir süre sonra savaş çıktı ve o toplar Osmanlı’ya karşı kullanıldı. Şimdi Ayn El Arab’a (Kobani) silah sevkiyatına izin verin diye bastıranlar var. 1. Dünya savaşı öncesinde yapılanlar tekrarlanmak isteniyor. Türk Ordusu aynı hatayı ikinci kez yapmaz.

ABD’NİN KENDİ HESABI VAR

ABD, IŞİD’i gerekçe göstererek hep bölgede kalmak istiyor. ABD’nin kendi hesabı var. Hatta ABD’deki farklı grupların farklı hesapları var. Bir süre önce tasfiye edilen Penatta gibileri yeniden sahneye çıkmış durumda. Obama’yı suçlayıp, 30 yıllık savaştan söz ediyorlar.

Türkiye “iç yangınla” tehdit ediliyor. “İç yangınla” uğraştırılıyor. Talepler, “iç yangın” tehdidiyle yerine getirtilmeye çalışılıyor. “İsteklerimizi yapmazsanız Türkiye’yi yönetilemez hale getiririz” denilmeye çalışılıyor.

ABD KİMİN YANINDA?


ABD, IŞİD’in de PKK’nın da yanında. İstihbarat örgütleri özellikle CIA ve MOSSAD iki örgütün de içinde. Önemli olan ABD’nin çıkarları.

GÜVENLİKLİ BÖLGE

“Güvenlikli bölge” BM kararı ve koalisyon güçleri arasında anlaşma olursa gündeme gelir. Anlaşma olmazsa olmaz. Türkiye’nin bunu tek taraflı bir kararla yapması zor.

TSK-HÜKÜMET FARKLI DÜŞÜNÜYOR

“Güvenlikli bölge” konusunda TSK ile hükümet farklı düşünüyor. TSK “güvenlikli bölge”de Esad’a karşı mücadele eden örgütleri istemiyor. “Şam hassasiyeti” var. Bölgelerin Şam yönetimine karşı kurulduğu izlenimine karşı. Ama Erdoğan ve hükümet bölgeleri muhaliflere, onların eğitimine ve silahlandırılmasına tahsis etmeyi amaçlıyor.

TERÖRLE MÜCADELEDE GÜVENCE

Askerler terörle mücadelede sıkıntılı. Terörle mücadele için güvence istiyor. Terörü önlemek için gerekeni yapmaya kalksa yarın başına ne geleceğini bilmiyor. Hiçbir güvencesi bulunmuyor. Gerekli olan yasa önerisi 22 aydır hükümetin önünde bekliyor. Bu nedenle moral ve motivasyonu yok.

PKK’YI “AÇILIM” AZDIRDI

Doğu ve Güneydoğu’da birçok yerde yasalar uygulanmıyor. Fiili durum var. Yasa sadece garibanlara değil herkese uygulanmalı. Yasalar tam uygulanırsa Güneydoğu’da olaylar 3 ayda yavaşlar. PKK’yı izlenen “açılım” politikası azgınlaştırdı. Verilen tavizler iyice şımarttı. Anında operasyon için izin çıkmıyor. Çok zor karar veriliyor.
Etiketler

Yorumlar

yüksel KARABULUT :

Eyer doğruysa atatürkün ordusu hala dimdik ayakta buna çok sevindim

kerem gurgöz :

Unutulmamalı, ATATÜRK de bir askerdi.

Aliihsan Kartal. :

Genarellere cok tesekur ederim MUSTAFA KEMALIN ASKERLERI GEREKENI YAPACAKTIR YASASIN TAM BAGIMSIZ TURKIYE SAYGILARIMLA.

Gndzby :

Bunları genelkurmay başkanı çıkıp kamuoyuna korkusuzca açıklamalı.

misafir :

generalleri kutluyorum demekki asker varmis

misafir :

generalleri tebrik ediyorum.bütün gerçekleri net olarak görmüşler.bravo.

Turan Kırat :

generallere bravo!!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar