banner864

Gezi davası başladı 06 Mayıs 2014, 20:13

255 kişinin yargılandığı Gezi davası görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasına avukat Ali Çevik'in "camiye ayakkabıyla girdiler, manevi zarara uğradım" diyerek müdahillik başvurusu yapması damgasını vurdu.
255 kişinin yargılandığı Haziran Direnişi davasının ilk duruşması yapıldı.

Duruşmada yapılan kimlik tespitinde yargılananların tümüne yakınının 20-25 yaş arası gençlerden oluştuğu dikkat çekti.

İstanbul 55'inci Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin karşısına üniversite öğrencisinden bilgisayar programcısına, grafikerden kameramana geniş bir meslek yelpazesi çıktı.

Duruşmanın en ilginç ayrıntısı ise avukat Ali Çezik'in "camiye ayakkabılarıyla girdiler manevi zarara uğradım" iddiası ile müdahillik talebinde bulunmasıydı.

Mahkeme bu taleple ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecek.

Mahkeme, sanık sayısının yoğunluğundan dolayı savunmaları 30'ar kişilik gruplar halinde alacak. Mayıs ayının sonuna kadar her Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri gün boyu duruşma yapılacak.

İlk gün toplam 32 kişinin kimlik tespiti ile ilk ifadeleri tamamlandı. Yargılanan isimler savunmalarda suçlamaları kabul etmezken suç işlediklerine dair polis tutanakları dışında bir delil olmadığına dikkat çekti.

Bazı isimler de polis tutanaklarınının baskı altında ve zorla imzalatıldığını söyleyerek tutanakları kabul etmediklerini vurguladı.

Hükümete yakın gazetelerde Bezmi Alem Camii'nde bira içtiği iddia edilen genç ise elindekinin cola şişesi olduğunu, biber gazından etkilenenlere yardım etmek için camide olduğunu söyledi.

Haber: Özer Sürmeli

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder