Gezi Davası'nda 74 kişiye takipsizlik kararı verildi 17 Ocak 2014, 16:24

Haziran direnişinde "Hükümet istifa" eylemlerine katıldıkları için gözaltına alınan 74 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. Soruşturmayı yürüten savcı, eyleme katılanların demokratik haklarını kullandıklarını belirtti.
Haziran direnişi katılan 74 kişi hakkında açılan soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Kararın gerekçesi ise: Demokratik hak..

İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Hüseyin Arslan, eylemlerin başladığı hafta, Taksim'de gözaltına alınan 74 kişiyle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden savcılığa ulaşan bir yazıda, "Gözaltına alınan şahıslar, Taksim'e gezmeye gelen şahıslar da olabilir." ifadesine yer verildi.

Savcı Arslan, emniyetten gelen yazıya yanıt verdi. Aslan, şüphelilerden hangisinin gezmeye gittiğini hangisinin eylem için geldiğinin, belge ve görüntülerle tasnif edilerek savcılığa gönderilmesini istedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Aralık ayında verdiği yanıtta, 74 kişi hakkında herhangi bir delilin bulunamadığını belirtti.

Şüphelilerden bazılarının "Demokratik tepkimizi göstermek için Gezi Parkı'na gittik." ifadelerine yer verildi. Bunun üzerine savcılık, 74 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar