banner864

Gezi olaylarıyla ilgili bakanlık müfetişlerinin raporu tamamlandı 10 Nisan 2014, 08:52

İçişleri Bakanlığı; Haziran Eylemlerinde Taksim'deki polis müdahalelerini yasal buldu. Müfettişlerin hazırladığı rapora göre, polis Gezi Parkı'na operasyon yapmak zorunda kaldı. Biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahaleler yetersiz bile kaldı. Müfettişlere göre eylemlerin nedeni ise yanlış anlamadan ibaret...
İçişleri Bakanlığı göre Taksim Gezi Parkı'nda polisin yasaya aykırı bir müdahalede bulunmadığını savundu. Aksine polisin kullandığı biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi olayları bastırmakta yetersiz kaldı.
 
Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapora göre; Haziran Eylemleri'nde Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarda İsanbul Valiliği ve emniyetinin kusuru yok. Bu nedenle İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile polis şefleri hakkında soruşturma açılmasına gerek görülmedi. 

Radikal Gazetesi'nde yayınlanan raporda "Vali Mutlu'nun olumlu mesajlarının karşılık bulmaması nedeniyle, "Gezi Parkı'na operasyon yapılmasının makul olduğu" vurgulandı.

Müfettişlere göre eylemlerin büyüme nedeni de bir yanlış anlamadan ibaret. Müfettişlerin iddiasına göre; "İstabul Büyükşehir Belediyesi sadece bir kaç ağacın traşlanacağını halka anlatamadı ve çevreci gruplar Gezi Parkı'nın kaldırılıp AVM olacağını sanarak işgal eylemine başladı".

Eylemlerin gelişimini değerlendiren müfettişler; "zabıtların keyfi olarak çevrecilerin çadırlarını yakması nedeni ile halkın Taksim'e akın ettiğini; marjinal grupların devreye girmesiyle de olaylar hükümet, devlet karşıtı bir hal aldığını" öne sürdü.

Müfettişlere göre Taksim'de polis zorunlu olarak gaz ve su kullanmak durumunda kaldı, ancak çevreciler ile marjinal gruplar iç içe geçince bu müdahaleler de yetersiz kaldı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala gazetecilerin sorusu üzerine, raporun kendi döneminde hazırlanmadığını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Firdevs çatoğlu :

Aaa kurbanlar bulunmuş

muharrem elçi :

müfettişler yanlı rapor tutmuş.asıl suçlu trafocu kedidir.kedinin ankaralarda dayısı var zannımca

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar