banner864

"Gizli sanık" Şahbaz 01 Aralık 2013, 22:08

Ethem Sarısülük'ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz savunmasını yarın video konferansla yapacak. Ancak davanın tarafları bu işlem sırasında Şahbaz'ın yanında bulunamayacak. Kararı gizli sanık uygulaması olarak yorumlayan Avukat Kazım Bayraktar, dava dosyasında Şahbaz'a ait tek fotoğraf karesinin bile olmadığına dikkat çekti.
Haziran Direnişi'nde işçi Ethem Sarısülük'ü silahla vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz "gizli sanık uygulamasıyla" ifade verecek.

Sanık polis Ahmet Şahbaz'ın kimlik tespiti ve ifadesi video konferans yöntemiyle alınacak. Ancak tarafların avukatları ifade sırasında sanık Şahbaz'ın yanında bulunamayacak.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına göre sanık Şahbaz'ın yanında sadece "mahkemenin yazı işleri müdürü veya hakim ve Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilecek bir personel" hazır bulunabilecek.

Sarısülük ailesinin avukatları karara tepki gösterdi. Avukat Kazım Bayraktar, dosyada sanık polis Şahbaz'a ait hiç bir fotoğrafın bulunmamasına dikkat çekti, kararı "gizli sanık uygulaması" olarak yorumladı.

Şahbaz'ın ilk duruşmaya peruk ve takma bıyıkla görüntüsünü değiştirerek geldiğini hatırlatan Bayraktar, "sanık polisin yargılamadan kaçırıldığını" söyledi. Mahkeme avukatların sanık polis Şahbaz'a fotoğraflı bir kimlik belgesinin dosyaya eklenmesi talebini de bugune kadar karara bağlamadı.

Önce Şahbaz'ın avukatlarının yanında bulunmasına karar veren mahkeme, Sarısülük'ün avukatları da ifadeye katılmak için başvurusu yapınca bu kararından döndü.

Sanık olarak yargılanan Şahbaz, halen Şanlıufa Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü'nde görev yapıyor.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar