banner864

Gizli tanık timi geliyor 27 Ekim 2013, 13:10

İlk kez Ergenekon sürecinde uygulanan gizli tanıklık başvurularına Emniyet yetişemeyince devreye Adalet Bakanlığı girdi. Bakanlık, 8 araç, 8 şoför ve 24 teknik personel ile 8 bölgede gizli tanık dinlemeyi kararlaştırdı. Adalet Bakanlığı'nın gizli tanık dinleme planı, Meclis'e gönderilen bütçe yazısıyla ortaya çıktı.
 Meclis'teki bütçe görüşmelerinde gizli tanıklarla ilgili dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı.
Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Adalet Bakanlığı, gizli tanıkların ifadesini alma yetkisini Emniyet'ten almaya hazırlanıyor. 

Bakanlık gizli tanık ifadesi almak için, 8 ayrı ekip kurmayı kararlaştırdı. Gizli tanıkların ifadesini alacak bu ekiplerde araç ve teknik personel görevlendirilecek. Bakanlık'ın Meclis'e gönderdiği bütçe yazısında; 8 araç, 8 şoför ve 24 teknik personelin 8 ayrı bölgede görevlendirileceği belirtildi.

Adalet Bakanlığı, uygulamaya gerekçe olarak, Emniyet'in gizli tanık başvurularına yetişemediğini ve bu nedenle suç duyurularına maruz kalındığını gösterdi.

Bakanlık bütçe yazısında 2011'de 4, 2012'de ise 72 kişinin gizli tanık olarak ifade verdiği ifade edildi. Adalet Bakanlığı, gizli tanık taleplerinin tamamına yakınının özel görevli mahkemelerden geldiğine de dikkat çekti.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar