Gül Ar'dan mektup 31 Ağustos 2014, 11:05

Sayın Gül Ar, Türkiyemizin ve insanlığın kültür birikiminden süzülmüş aydınlarımızdandır. Aynı zamanda Güzin ve Abidin Dino'nun yadigârıdır, can dostlarıdır. Ağustos ayı sonunda yolladığı mektubu yayınlıyorum.GÜZİN VE ABİDİN DİNO'NUN MEKÂNLARI

Paris, Ağustos 2014

Dost Doğu Perinçek'e,

Abidin ile Güzin'in 1974 yılından beri oturdukları bu ev sosyal konut olarak yapılmış ve Malraux'nun Kültür Bakanlığı sırasında çıkardığı bir kararname ile Paris'in birçok yerindeki birçok sosyal konutta olduğu gibi üst katlar sanatçılara atölye-ev olarak verilmiş. Dublex mekânın üst katı Abidin'indi, atölyesi, yatak odası ve yatak odasının açıldığı bir terası var.

Abidin yaşarken teras cennet gibiydi, yeşil ve çiçek içinde gerektiğinde oturulur (yazları), çay kahve içilirdi. Yatağın ayak ucundaki kitaplıkta Abidin'in başucu kitapları ve başvurduğu yayınlar ile sanat kitapları dururdu. Bunların bir bölümü olduğu gibi duruyor. Önemli bir bölümü Sabancı Müzesi'ndeki (2010'dan önce) retrospektif için alınmış ve orada kalmış.

ABİDİN DİNO'NUN ATATÜRK'E BAĞLILIĞI

Onların arasından size bir kitap gönderiyorum. Abidin'in Atatürk'e bağlılığını ve onu ne kadar önemsediğini göstermesi açısından ilgi çekici. Ayrıca evde Mustafa K. Atatürk'le ilgili her dilde eser var. Belki de arzusu üzerine 1974'te O'na sunulmuş. İmzadan bir şey anlamadım ama bulunur. Sizde olmasını istedim, Can'la gönderiyorum.

ARİF AĞABEYİNİ ÇOK SEVERDİ


Ayrıca Abidin, Arif ağabeyini çok severdi, hayrandı ve 25-30 yıl önce ilk kez onun portrelerini bastırmıştı. Tabii kimse bilmez ama Arif Dino esasında çok önemli.

Şule ile sizin koleksiyonunuzda bulunsun diye gönderiyorum. Textleri de ayrıca bulurum.

Bir de minik Abidin ekliyorum. [Birinci sayfada yayınladığımız deseni kastediyor.]

Sevgi ve dostlukla.

Gül.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar