banner864

Gül talimat verdi yeni İstiklâl Marşı okullarda! 18 Ekim 2013, 11:24

Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı’na Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatıyla Rengim Gökmen yönetiminde yeni kayıt yapıldı...
Vatan gazetesinden Kıvanç El'in haberine göre Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, Şef Rengim Gökmen yönetiminde 170 sanatçıyla yapılan kayıtta, daha fazla enstrüman kullanıldı. Kayıt son teknoloji ses sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, okullara genelge göndererek, İstiklal Marşı’nın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan son kaydının dikkate alınmasını istedi.

Okullara gönderildi

İstiklal Marşı’nın yeni kaydı, genelgeye eklenen bir CD ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de gönderildi. Genelgede, “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı’nın yeni kaydı yapılmıştır. Bu kayıtta mevcut İstiklal Marşı kaydına kıyasla daha fazla enstrüman ve yeni teknoloji ses kayıtlarının kullanıldığı” ifade edildi. İstiklal Marşı’nın yeni kaydı Bakanlığın, “dhgm.meb.gov.tr” internet adresinde de ulaşılabiliyor.

‘Daha marş gibi oldu’

Çalışmayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla yapan Rengim Gökmen, VATAN’a şu bilgileri verdi: “İstiklal Marşı’nın Devlet Çok Sesli Korosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdik. Marş vurgusunu, tonlamaları daha marş gibi yaparak seslendirdik. Milli duyguları ön plana çıkaran, milli değerleri vurgulayan bir çalışma oldu. Kayıt için yurt dışından ton maister (ses yönetmeni) geldi ve kayıt öyle yapıldı. Bu tarz çalışmalarda kayıt aşaması çok önemlidir. Bu da en son teknoloji kullanılarak yapıldı. Yaklaşık 160-170 sanatçı bu çalışmada görev aldı.” 
Etiketler

Yorumlar

Hamit topugil :

Sira ay yildizda mi

Bir öğrenci :

çok bi değişiklik yapmamışlar iyi sadece eskisine göre biraz hızlı

salih akin :

cekin o ellerinizi vatanimin kutsal degerleri uzerinden

Ali Osman ÇELİKBAŞ :

Masumhane bir davranış gibi gösterilerek bir değerimiz daha tahrip edilmektedir. Istiklal marşı zamanının şartları ve ruh hali içinde kaleme alınmış ve bestelenmiştir. Şimdi lüks konutlarda ve debdebeli bir yaşam içinde yeniden gözden geçirilip , düzenlenmesi milli bir değerimizin daha tahrip edilmeye çalışılmasıdır.

istiklal :

rezalet...

boyvat boyvat :

istiklal marşının yeni düzenlemesi, olduysa mutlaka ilahi gibi okunması olarak gerçekleştirilmiştir!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar