banner864

Gül ve Erdoğan imzalı o eylem planı yayınlandı 02 Mart 2014, 15:09

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan imzalı Temel insan hakları konularında düzenleme öngeren bir eylem planı yayınlandı. Resmi gazetede yayımlanan planda Haziran ayklanması sırasında hayatını kaybeden şehitlerden, hasta tutuklulara kadar yapılacak bir dizi düzenleme yapılması gündeme geldi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Başbakan Erdoğan imzalı "Temel insan hakları konularında düzenleme" öngeren eylem planı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Planda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin İhlallerinin önlenmesine yönelik bir çok vaat yer aldı.

Haziran ayaklanmasında polis şiddeti ile hayatını kaybeden şehitlerden, Ergenekon kumpası kapsamında 4. derece kanser olmasına rağmen tahliye edilmeyen komutanlara yönelik düzenlemeler yapılacağı vaat edildi.

Söz konusu düzenlemenin hedefeleri ise şöyle. Asker intiharlarında ihmali bulunan yetkililerin etkin bir şekilde yargılanmaları sağlanacak. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu AİHM içtihatları doğrultusunda gözden geçirilecek. Orantısız güç kullanarak ölüme ve yaralamaya neden olan kolluk görevlilileri etkin adli ve idari soruşturma yapılması yönünde çalışmalar yapılacak.

Tepki çeken internet sansürü yasasının da gözden geçireleceği söylenen planda hasta tutuklular için de AİHM içtihatlari doğrultusunda düzenlemeler yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan Ergenekon kumpasında dava başladığından bu yana tutuklu 12 kişi hayatını kaybetmişti. Yine halen tutuklu bulunan 9 yurtsever ise çok ciddi hastalıkları bulunmasına rağmen bir türlü tahliye edilmedi. Emekli Albay Muzaffer Tekin ve Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz 4. derece kanser teshişi konulmasına rağmen hala özgürlüğüne kavuşamadı.

Arama, el koyma ve iletişimin denetlenmesine ilişkin mevzuatta da düzenleme yapılacağı belirtildi. İfade ve medya özgürlüğünü kısıtlayan hükümlerin de plan kapsamında gözden geçirileceği belirtildi.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder