banner864

Gül'den DDK'ya talimat 04 Mart 2014, 11:59

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün devlet denetleme kuruluna beş önemli konuda talimat verdiği açıklandı. Oldukça çarpıcı talimatlar arasında, 17 Aralık soruşturması ve Suriye’ye giderken yakalanan MİT TIR’larıyla ilgili, hükümeti zor duruma düşüren noktalar var.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beş önemli konuda, Devlet Denetleme Kurulu'na talimat verdi.

Son günlerde ardı ardına hükümeti zor duruma düşüren ses kayıtları yayınlandı. Köşk’ün verdiği talimatlardan ilki bu konuyla bağlantılı. Gül, Devlet Denetleme Kurulu’ndan “iletişimin dinlenmesi ve tespitiyle ilgili araştırma yapılmasını istedi.

Gül’ün dikkat çektiği bir başka nokta ise yolsuzluk konusu... Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Denetleme Kurulu’na “Yolsuzlukla mücadele kapasitesinin araştırılması” talimatını verdi.

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasındaki iddiaların ana dayanağı, İstanbul’daki arazi satışlarında yapılan usulsüzlüklere dayanıyor. Gül, bu konuda da bir adım attı. Kurula verilen talimatlar arasında, “Kent rantlarının analizi ile imar uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik araştırma” maddesi yer aldı.

Devlet denetleme kuruluna verilen sonuncu talimat ise “devlet sırları”yla ilgili. Gül, devlet sırlarının gizliliğine ilişkin çalışma yürütülmesini istedi. “Devlet Sırrı” kapsamı, Suriye’ye giderken, Adana ve Hatay’da yakalanan silah dolu MİT TIR’ları nedeniyle tartışma konusu olmuştu. Hükümet TIR’larda bulunan silah ve mühimmatla ilgili, “bunlar devlet sırrı” diyerek kendini savunmuştu.

ulusakanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar