banner864

Gül'den ince mesajlar 17 Ekim 2014, 15:05

11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevinden ayrıldıktan sonra ilk röportajını verdi. Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iç siyasetten dış politikaya kadar net mesajlar verdi. Gül, Erdoğan için "Eski dostum olan bir arkadaşım" ifadesini kullandı.
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk röportajında 12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ince mesajlar verdi. Suudi El Hayat gazetesine konuşan Gül, Erdoğan için "Eski dostum olan bir arkadaşım" ifadelerini kullandı.

Gül, "Hapis de yattınız muhalefette de bulundunuz, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde de yaşadınız. Hangisi daha zordu?" sorusuna "Cumhurbaşkanlığı" yanıtını verdi. Nedenini ise "Herkesi temsil ediyorsunuz. Bunun farkında olursanız cumhurbaşkanlığı en zorudur. Farkında olmazsanız kolaydır" ifadeleriyle açıkladı.

"Ateşli, coşturucu konuşmalar yapmanın ne Türkiye'ye ne de Müslüman dünyasına bir yararı olduğuna inanıyorum" diyen Gül, iç politidaki gerginlik üzerinden gönderme yaptı.

Gül, "Baskı ve kontrol insanlar için problem yaratır toplumlarda kutuplaşmaya sebep olur. Siyasi kimliğimin ayırıcı özelliği ılımlılık." diye konuştu.

Gül, "Hiç kimsenin ölüm emrini verdiniz mi?" sorusuna da ilginç bir yanıt verdi. Gül, "Bu hiçbir zaman olmadı. Şimdi insanların içinde rahat ve güvenli dolaşabiliyorum. Başkalarının öldürülmesini emreden insanların haline bir bakın" dedi.

Gül'ün kritik açıklamarından biri de Mısır ile ilgiliydi. "Her zaman Mısır'ın güçlü olmasını isterim" diyen Gül, iki ülke arasında olan bitenlerden "acı ve ızdırap" çektiğini söyledi.

Suriye için de "Siyasi çözüm bulunmalı" vurgusu yaptı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar