banner864

Gümrük Bakanı'ndan TIR açıklaması 04 Ocak 2014, 09:09

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: (Suriyey'ye insanı yardım taşıyan TIR) "Bu günlerde sözü edilen taşıma yapan TIR olduğu söylenen aracın gümrük kapılarından bizim kayıtlarımıza göre çıkışı söz konusu değil."
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ümraniye Rizeliler Derneği tarafından Beykoz Kasrı'nda düzenlenen dayanışma gecesine katıldı. Program çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, Türkiye’den Suriye’ye insani yardım taşıdığı ve Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde ihbar üzerine durdurulduğu ileri sürülen TIR’da, askeri mühimmat ele geçirildiği yönündeki iddialara ilişkin, Suriye'ye açılan kapıların belli statü içinde faaliyet gösterdiğini belirterek, "Suriye'de içi karışıklıklar olmadan önceki bir faaliyeti yok. Yani gümrük kapılarımızda komşu ülkede güvenlik sorunu başladığı günden itibaren biz, Suriye'ye açılan gümrük kapılarımızın çalışmasını yeni kurallara bağladık. Bakan onayı ile bağladık. Burada da vatandaşlarımızın güvenliği öncelikli" dedi.

Yazıcı 7-8 ay önce tardım amaçlı, giden malzemelerin sevkine belirli koşullar altında izin verildiğini belirterek, "Ama bu silah olayları olunca; Yemen’de gündeme geldi, Mısır’da günmede geldi. Biz oraların basınlarını da takip ettik. Dolayısıyla bu olaylar veya bu söylemler, bu tartışmalar başladığı günden itibaren, yardım taşıyan araçları mutlaka risk değerlendirmesi içine alıyoruz. X-raydan geçiriyoruz. Dolayısıyla bu günlerde sözü edilen, taşıma yapan TIR olduğu söylenen aracın, gümrük kapılarından bizim kayıtlarımıza göre çıkışı söz konusu değil" dedi. Bir gazetecinin MİT’in aracı teslim etmediği iddiası yönündeki soruya ise Bakan Yazıcı, olayın o boyutunu bilmediğini ifade ederek, "O tamamen İçişleri Bakanlığı’nın görev, yetki ve sorumluluk sırasında. Zaten bakanlığım onun açıklamasını yaptı" şeklinde konuştu.

DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar