banner864

Hablemitoğlu dosyası sahipsiz 19 Ocak 2015, 17:54

Eski Emniyet Müdürü Sabri Uzun'un kitabıyla yeniden gündeme gelen Hablemitoğlu suikasti davasında sıradışı bir gelişme yaşandı. Dosyaya bakan Savcı Hakan Yüksel Yargıtay'a seçilince yerine yeni bir bir savcı atanmadı. Böylece Hablemitoğlu dosyası savcısız kaldı. Savcı Yüksel'in son araştırmaları cinayetteki f tipi polis bağlantıları üzerineydi.
F tipi örgüte yönelik soruşturma kapsamında raftan indirilen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması yeniden ortada kaldı.
Hablemitoğlu suikasti dosyası 30 Temmuz 2014'te  Savcı Hakan Yüksel'e verildi. Yüksel de görevi aldıktan sonra bu zamana kadar üzerine hiç gidilmeyen F tipi ilişkileri araştırmaya yöneldi. 

Yüksel, son olarak Cemaatin Türkiye imamı Mustafa Özcan'ın Hablemitoğlu'yla görüşmesi ve Şengün Hablemitoğlu'nun 2003 yılındaki “kocamı cemaat öldürdü” ifadesini dosyaya ekledi. Ayrıca Köstebek kitabında yer alan Cemaatle ilgili bilgileri de soruşturmaya dahil etti.

Bu süreçte Yargıtay seçimleri yapıldı. Ve Savcı Hakan Yüksel Yargıtay üyesi seçildi. Ancak Hablemitoğlu dosyası bugüne kadar kimseye devredilmedi. 

Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre soruşturulacak isimler sırasında eski Emniyet Müdürü Sabri Uzun’un İN isimli kitabında işaret ettiği polislerde bulunuyordu. Uzun kitabında cinayeti aydınlatmak için çok çabaladığını belirtmiş, yaşadığı pişmanlığı da “Meğerse cinayeti aydınlatma görevini Cematin şakirdine vermiş” sözleriyle ifade etti.

Haber: Hüsna Sarı


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar