banner864

Hakimlerin rolü yeniden gündemde 14 Ocak 2014, 18:19

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın "kritik kararlar hep aynı mahkemelerden çıkıyor" açıklamasının ardından, hakimlerin rolü bir kez daha gündeme geldi. Tartışmalı kararlara imza atan hakimler, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve Balyoz davasına bakan 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nde yoğunlaştı. İşte o kararlar ve o hakimler!
 Yargı ve Emniyet içine yuvalanan Fethullahçı yapılanma, Ergenekon ve Balyoz davasında alınan tartışmalı kararları bir kez daha gündeme getirdi. Kamuoyunda büyük tepki toplayan kararların büyük bir çoğunluğuna Ergenekon ve Balyoz davalarına bakan 13. ve 10. Ağır Ceza hakimleri imza attı. İşte bu haberi AKP iktidarına yakın Sabah gazetesi 1. sayfasında yer verdi.

İşte o hakimler...

Ömer Diken - İst. 10. ACM Başkanı
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde 6.5 yıl çalıştı. 13. Ağır Ceza üyeliğine atandı. Ergenekon'da arama ve tutuklama kararlarına imza attı. Askeri Casusluk'ta 1 numaralı sanık Albay İbrahim Sezer hakkında arama ve el koyma kararı verdi. Balyoz davasının görüldüğü 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne duruşmadan bir gün önce mahkeme başkanı yapıldı.

Ali Efendi Peksak - İst. 15 ACM Hakimi
Balyoz davasının ilk operasyonunda 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde nöbetçi hakimdi. Nöbeti sırasında 41 komutan tutukladı.

Murat Üründü - İst. 4. ACM Hakimi
Balyoz davasıbda kararı veren 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyetinde yer aldı. Karardan sonra bankacılık suçlarına bakan 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne atandı.

Davut Bedir - İst. 4. ACM Üyesi
Balyoz'da kararı veren heyetteydi. Poyrazköy'deki arama ve el koyma kararı ona aitti. Balyoz'daki karar sonrası 4. Ağır Ceza'ya atandı.

Savaş Kırbaş - Anadolu Adliyesi Başsavcıvekili
Balyoz süresince duruşma savcısıydı. Karar sonrası Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekili oldu.

Sedat Sami Haşıloğlu - 13. ACM Üyesi
Orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon ve işadamı Sinan Aygün'ün hakkında arama ve tutuklama kararı verdi. Birçok Ergenekon davası sanığı hakkında telefon dinleme kararlarına imza attı.

Gökmen Demircan - İst. 17. ACM Üyesi
13. Ağır Ceza üyesi olarak emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri gibi isimlerin arama ve el koyma kararını verdi. 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı.

İbrahim Balık - İst. 10. ACM Üyesi
10. Ağır Ceza hakimiyken Odatv'de gözaltına alınan Yalçın Küçük, Doğan Yurdakul gibi isimleri tutukladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar