banner864

Hakkari Valisi'nden tepki: Halk PKK'ya karşı durmalı 20 Eylül 2014, 18:44

Hakkari Valisi Yakup Canpolat, halkın PKK'ya tavralmasını istedi. Vali, "Okullara zarar verenlere halk karşı durmalı ve okullara sahip çıkmalı" dedi. PKK da okul yakma eylemlerini sürdürdü. Terör örgütü Mardin ve Van'da toplam 4 okulu kullanılmaz hale getirdi.
PKK'nın okullara yönelik saldırısına Hakkari Valisinden tepki geldi. PKK Yüksekova'da Kürtçe eğitim için açılan binanın iki kez mühürlenmesi üzerine ilçedeki 6 okulu yaktı. Vali Yakup Canpolat ise bölge halkını okullara sahip çıkmaya çağırdı.

 "HALK PKK'YA KARŞI DURMALI"

Bu okullara zarar veren insanara halk karşı durmalı ve çocuklarının eğitim gördüğü bu okullara sahip çıkmalı. Bütün insanlarımızı Hakkari'nin şiddet ve kavgadan uzak huzur ve barış dolu bir Hakkari oluşturması noktasında sağduyuya davet ediyoruz. Herkes hukuka uymalı ve haklarını hukuk kuralları içerisinde aramalıdır.

Hakkari merkezde ilk hafta okula devam oranını yüzde 15 olarak açıklayan Vali, PKK'nın boykot çağrısının karşılıksız olduğunu söyledi. Canpolat, "Öğrencilerin okulun ilk haftasında okula gitmemesini boykota bağlamak doğru değil. Zaten her yıl okullar açıldığında öğrencilerin büyük bölümü ilk hafta okula gitmiyor. Bu Hakkari'de de böyle İstanbul'da da böyle." dedi.

PKK ise Güneydoğu'da okullara yönelik şiddet eylemlerini sürdürdü. Mardin'in Nusaybin ilçesinde ve Van'da 2'şer okul daha tahrip edildi.

Nusaybin'de okul duvarlarına tehdit içerikli yazılar yazan örgüt üyeleri, gece 2 okulu ateşe verdi.

Van'da da gece saatlerinde 2 okula molotoflu saldırı düzenlendi. 3 derslik ve idareci odaları kullanılmaz hale geldi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Coskun :

Peki devletin görevi ne? Vatandaslarini kormua görevi yok mu?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder