banner864

Halkalı saldırısı davasında tutuklu kalmadı 22 Haziran 2015, 19:10

İstanbul Halkalı'da 5'i asker 6 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin davada tutuklu kalmadı. 13 sanıklı davada tutuklu yargılanan son 2 kişi de "uzun tutukluluk süreleri" gözönüne alınarak tahliye edildi.
 Tarih 22 Haziran 2010. İstanbul Halkalı’da askeri servis aracının geçiş güzergahına bir bomba bırakılmıştı. Servis aracı geçtiği sırada o bomba patlatıldı. Araçta bulunan 5 astsubay bir astsubay kızı hayatını kaybetti. 15 kişi de yaralandı.
Saldırının PKK tarafından yapıldığı belirlendi. 13 kişi gözaltına alındı. Aradan tam 5 yıl geçti. 5'i asker 6 kişinin yaşamını yitirdiği o davada tutuklu kalmadı.

Davanın karar duruşmasında, sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme de reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için dosyayı Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Duruşma 8 Eylül 2015 tarihine ertelendi.

Reddi hakim talebi karara bağlanmadan 2 tutuklu sanık 20 Haziran'da Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne birer dilekçe sundu. Tutuklu sanıklar Mehmet Kazım Sevim ve Seyithan Özer "uzun tutukluluk" süreleri gözönüne alınarak tahliyelerini istedi. Mahkeme, talebi kabul ederek aynı gün her iki sanığın tahliyesine karar verdi. İki sanık da Kandıra Cezaevinden salıverildi. Böylece davanın tutuklu sanığı kalmadı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar