banner864

Hanefi Avcı'nın odasını basan polisler açığa alındı 10 Temmuz 2014, 14:11

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "hak ihlali" kararıyla cezaevinden tahliye edilen eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, Eskişehir'deki eski makam odasında "usulsüz arama yaptıkları" iddia edilen 10 polis memuru açığa alındı. Avcı, tutuklanmasına neden olan delillerle ilgili olarak "Elleriyle ürettikleri delilleri yerleştirdiler" açıklaması yapmıştı.
Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın, istifa ettikten sonra boşalttığı makam odasında 1 ay sonra yapılan ve görüntüleri basına sızan aramaya ilişkin soruşturma sürüyor.

Ankara ve Eskişehir Emniyeti'nde görevli, çoğunluğu İstihbarat Şube polisi olan 10 kişi, aramadaki şüpheler nedeniyle görevden el çektirildi.

Arama kararında 'makam odası' bulunmamasına rağmen odaya giderek arama yapan polislerin yanı sıra, Ankara'dan giderek polislerle birlikte aramaya katılan Savcı H. G. hakkında da Adalet Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldı.

Devletin içindeki paralel yapılanmaya dikkat çektiği 'Haliç'te Yaşayan Simonlar' kitabını yayınlaması sonrası ismi birdenbire Devrimci Karargâh Örgütü soruşturmasına dâhil edilen Avcı'nın ofisindeki 'çantacı' polislerin, Avcı hakkında isimsiz ihbarda bulunduğu da iddia ediliyor.

Polislerin ofise girmesinin ardından dolabın üzerinde bulunan tozlu çanta içindeki kasetlerde, kamuoyunun yakından tanıdığı çok sayıda isme ait dinleme kayıtları olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak Avcı'nın yargılandığı davanın en önemli delili kabul edilen çantanın, aramanın ardından yerine konulması, çantadaki toz ayrıntısı, görüntülerde şüpheleri artıran önemli detaylar olmuştu.

Hanefi Avcı, odasında bulunan kasetlerle ilgili olarak "Elleriyle ürettikleri delilleri yerleştirdiler" açıklaması yapmıştı. Avcı, 2010 yılında boşalttıktan yaklaşık 1 ay sonra aranan odada bulunan çantanın kendisine ait olmadığını, polis ve adliye çevresinde örgütlenmiş bir yapı tarafından yerleştirildiğini ifade etmişti.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder