banner864

Havada tehlike sürüyor! 06 Ağustos 2014, 16:22

Kuşlarla mücadele için 68 kuş kovma cihazı alınacağı belirtilirken, uçuş sırasında martı sürüsü ile karşılaşan bir pilot ile kule arasında geçen diyaloğun kayıtları ortaya çıktı.
Kuşlarla mücadele için 68 kuş kovma cihazı alınacağı belirtilirken, uçuş sırasında martı sürüsü ile karşılaşan bir pilot ile kule arasında geçen diyaloğun kayıtları ortaya çıktı.

Atatürk Havalimanı’nda iniş-kalkış yapan uçaklar için kuş sürüleri zaman zaman tehlikeye yol açıyor. Son bir haftada THY'nin 3 uçağı kuşlar nedeniyle tehlike atlattı. Son olarak İstanbul-New York seferini yapan yolcu uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra kuş sürüsünün içine girince Atatürk Havalimanı'na geri dönmek zorunda kaldı. Yine THY, uçaklarının kuşa çarpması nedeniyle oluşan hasarlar ve seferlerden çekilmesi nedeniyle milyonlarca dolar da zarara uğruyor. Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi görevlileri ile pilotlar arasında yaşanan kuş diyalogları dikkat çekti. Bir pilot, “Çok büyük bir martı sürüsü hala devam ediyor” diye kuleye bilgilendirmede bulundu. Kule görevlisi de, “Anlaşıldı efendim, kuş aracı yönlendirdik teşekkürler bilgi için” dedi.

KUŞ KOVMA CİHAZLARI ALINIYOR

Atatürk Havalimanı'nda kule görevlileri kuşlardan dolayı uçakların iniş ve kalkış trafiğinde de değişiklik yapıyor. Atatürk Havalimanı'nda kuşlarla mücadele, siren çalarak sesle korkutulup kaçırılması şeklinde sürdürülüyor. Atatürk Havalimanı'nda şimdi kuşlarla mücadele için ultrasonik ses yayan insan kulağının duymayacağı son teknoloji ürünü olan ultrasonik ses yayma özelliğine sahip 68 kuş kovma cihazı alınacak. 60 adet sabit güneş panelli şarj edilebilir kuş kovma cihazı, 2 adet mobil kuş kovma cihazı, üçüncü kısımda da 6 adet yönlendirilmiş sabit kuş kovma cihazları alınacak. Sabit cihazlar pist başlarına ve kenarlarına yerleştirilecek.

TUNCER CENGİZ
İSTANBUL

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar