banner864

Haydarpaşa disko oldu 03 Ocak 2014, 12:28

Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi çerçevesinde 18 Haziran 2013 tarihinden itibaren tren seferlerine son verilen ve halka kapatılan tarihi Haydarpaşa Garı kiraya verilerek eğlence merkezi haline getirildi.
Derya Derviş
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1. dereceden tarihi eser olarak tescil ettiği Haydarpaşa Garı'nın düğün, yılbaşı gibi özel günlerde kiralanarak eğlence merkezi haline dönüştürülmesinin tarihi yapıya zarar vereceği belirtildi.

Gar Müdürünün haberi yokmuş

Haydarpaşa Garı Müdürü Orhan Tatar garın kiraya verilmesinden haberi olmadığını söyledi. TCDD 1. Bölge Ticaret Yolcu Servis Müdürü Veysi Alçınsu ise garın, TCDD Genel Müdürlüğü talimatı ile kiraya verdiklerini belirterek, garı 6 bin üçyüz TL ye kiraya verdiklerini, kiraya verirken kimin kiralayacağına çok dikkat ettiklerini, bu eğlence organizasyonlarının gar içinde faaliyet gösteren berber, tuvalet ve iki büfenin iş hacmini arttırdığını söyledi.

'Binaya zarar verebilir'
İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Müdürü Metin Yıldırımlı ise "Böyle bir alanın eğlence merkezine dönüştürülmesi binaya zarar verebilir, fakat oranın sorumluluğu TCDD'ye aittir. Bir zararın olup olmamadığını araştırmamız için şikayet dilekçesi yazılması gerekir" dedi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Anadolu Yakası 1 nolu şube başkanı Saltık Yüceer ise "TMOOB olarak bizde kültürel etkinlik yapmak istemiştik ama bize 'tarihi dokuya zarar verirsiniz' diyerek vermemişlerdi. Demek ki birilerine veriliyormuş. Orada yapılan yüksek volümlü müzik ve sis makinasından duman çıkarılması duvarlara ve duvarlardaki ikon ve resimlere zarar verir" şeklinde konuştu.

Gar olma özelliğini unutturmak istiyorlar

Haydarpaşa Dayanışması içinde yer alan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 nolu şube başkanı Mithat Bektaş ise "Haydarpaşa Gar binasının yanındaki Et Balık Kurumu binasına da aynı şeyi yaptılar. Önce 5-6 yıl atıl durumda bıraktılar şimdi orası TCDD Vakfı ve Ankara Demirspor'un işlettiği çay bahçesi, restoran ve kafeterya olarak kullanılıyor. İşte Haydarpaşa'yı da buna benzetmek istiyorlar" ifadelerini kullandı


Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar