banner864

Haydarpaşa Garı'ndan İGDAŞ'a özelleştirme dalgası 29 Nisan 2014, 15:31

Hükümet özelleştirme çalışmalarına hız verdi. İlk hedef kamunun enerji sektöründen tamamen el çektirilmesi. Bunun için elde kalan tek gaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ'ın özelleştirilmesi planlanıyor. Haydarpaşa Garı, imar çalışmalarının tamamlanmasının ardından özelleştirme kapsamına alınacak. Spor Toto, At yarışları gibi şans oyunlarının da satışı gündeme gelecek.
Ekonomideki dalgalı seyir ve piyasalardaki sarsıntılar nedeniyle zora giren hükümet, özelleştirme çalışmalarına hız verildi. Hükümet, hem şans oyunlarını hem de enerji sektöründe kamunun elinde kalan son dağıtım şirketi İGDAŞ'ı satmak için harekete geçti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasına göre hükümetin öncelikli hedefi, kamunun enerji sektöründeki payının tamamen ortadan kaldırılması. Bunun için kamunun elinde kalan tek gaz dağıtım şirketi İGDAŞ'ın satışı planlanıyor.

Şirketin satışı için hazırlıklar Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yürütülüyor. Hazılıklar tamamlandığında İGDAŞ'ın satışı önümüzdeki dönemde gündeme gelecek.

Özelleştirme kapsamına alınan bir diğer sektör de şans oyunları. Spor Toto, At yarışları gibi oyunların özelleştirilmesi için mevzuat çalışmaları da Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yürütülüyor.

Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi de imar çalışmalarının tamamlanmasının ardından özelleştirme programına alınacak.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder