banner864

HDP Heyeti Nevruz'da okunacak mektubu Öcalan'dan aldı 19 Mart 2015, 19:13

HDP'nin genişletilmiş heyeti İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da okunacak mektubunu aldı. Öcalan ile 4 saat görüşen heyetin aldığı mektup 21 Mart'ta okunacak. Mektupta, Suriye'nin Kuzeyi ile Türkiye arasındaki sınırların kaldırılması talebinin de yer aldığı belirtiliyor
 AKP ile HDP'nin Dolmabahçe'de Cumhuriyet'i yıkma programını açıklamasının ardından gözler Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'taki Nevruz'da okunacak mektubuna çevrildi. HDP heyeti İmralı'ya giderek o mektubu Öcalan'dan aldı.

Öcalan'ın Nevruz'da okunacak mesajınn sesli ya da görüntülü olması talep ediliyordu. Ancak hükümet, seçimler öncesi bir tepkiyle karşılaşmamak için bu talebe olumlu yaklaşmadı.

Hükümetten yeşil ışık gelmemesi üzerine HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'tan oluşan heyet sabah saatlerinde İmralı'ya hareket etti.

Öcalan ile 4 saat süren bir toplantı yapan heyet mektupla birlikte İmralı'dan döndü.

HDP'den yapılan açıklamada, "Nevruz mesajı heyetimize iletilmiştir. Mesaj, 21 Mart Cumartesi günü Diyarbakır nevruzunda paylaşılacaktır" ifadesi kullanıldı.

Öcalan'ın Nevruz'da okunması beklenen mektubunda "Suriye'nin Kuzeyi ile Türkiye arasındaki sınırlar kaldırılsın" talebinin de yer aldığı belirtiliyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar