banner864

HDP'den CHP'ye açılım çağrısı 21 Kasım 2014, 11:26

"CHP de açılım sürecinde yer almalı". HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP'nin İmralı Cezaevi'nde başlatılması planlanan müzakere sürecinin dışında tutulmaması gerektiğini söyledi. Demirtaş, CHP'nin izleme kurulu veya gözlemci heyet vasıtasıyla sürece katılabileceğini belirtti.
HDP'den, açılım sürecine CHP'de dahil olsun mesajı geldi.

Açıklama HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan geldi. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Demirtaş, İmralı Cezaevi'nde başlatılması planlanan müzakere sürecine CHP'nin de katılmasını istedi.

"Kemal Bey’in barış konusundaki düşüncelerinin samimi olduğuna inanıyorum. İmralı’da müzakere süreci başlarsa CHP’nin bunun dışında kalmaması lazım. En azından izleme kurulu, gözlemci heyeti vasıtasıyla sürece hakim olması iyi olur. Yasa gereği oluşturulacak komisyonlara CHP’ye yakın insanlar dahil olursa bu süreci zora sokmaz, tam tersine doğru bir rotada ilerlemesine daha fazla yardımcı olur. Bizim için olumlu bir gelişme olur"

Demirtaş, AKP’nin Hatip Dicle’nin HDP’nin başına geçmesini istediği yönündeki tartışmaları da değerlendirdi, "Onların söyleminden bağımsız Hatip Bey HDP’nin başına geçmek isterse bundan memnuniyet duyarız" dedi.

Demirtaş, Amerika gezisi sırasında Başbakan'ın kendisine mesaj gönderdiğini ve bunun üzerine gezisini kısa keserek Türkiye'ye döndüğünü açıladı.

"ABD’yle iş tutmak için Washington’a gitmek gerekmiyor. Orada kimle görüştük, ne konuştuk. Bunların hepsi aleniydi. Başbakan bir şekilde bana haber gönderdi: "Kendisi ABD’de ama çözüm burada". Ben de "Aynen katılıyorum geziyi kısa kesiyorum" dedim. 10 günlük geziyi 4 günde kesip Türkiye dönüp kendisiyle görüştüm. Bu komplo teorilerini yapanlar sizin her gün ABD’de bir heyetiniz var. Her ay bir yetkiliniz orada; siz oraya bir şeyleri satmaya mı gidiyorsunuz. ABD’nin ve uluslararası toplumun Ortadoğu’ya yaklaşımını eleştirmiş"

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar