banner864

HDP’nin ilk talebi şaşırtmadı 12 Haziran 2015, 19:03

HDP seçimlerin sonuçlanmasıyla eteğindeki taşları dökmeye başladı. İmralı Heyeti adına TBMM'nde bir açıklama yapan HDP'li Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulandığı ileri sürülen tecridin kalkması gerektiğini söyledi. Önder, olası bir koalisyon iktidarının çözüm sürecini devam ettirmesi gerektiğini belirtti.
 7 Haziran Seçimleri’nin ardından PKK’nın siyasal temsilcisi HDP ilk talebini yaptı. Talep şaşırtmadı.
İmralı heyeti adına HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Heyet adına konuşan Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulandığı iddia edilen tecridin kaldırılması gerektiğini savundu. Talebin aynısını dün Kandil lideri Cemil Bayık da dile getirmişti.

Önder, PKK’nın olası bir koalisyon hükümeti için şartını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecinde masayı deviren isim olduğunu söyleyen Önder, seçim sonuçlarıyla birlikte sürecin tekrar rayına girdiğini öne sürdü.

Önder, İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını hatırlattı. Bakanlık’tan haber beklediklerini söyledi.

Önder, Oluşturulacak İzleme heyetinin İmralı’ya gitmesi durumunda Öcalan’ın silahsızlanma yönünde kongrenin toplanması için tarih verebileceğini de ifade etti.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar